İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni Şafak Gazetesinin Facebook Sayfası neden kapatıldı

Yeni Şafak Gazetesinin milyonlarca üyeli facebook hesabı facebook tarafından kapatıldı.

Konuya ilişkin Yeni Şafak gazetesinin yaptığı açıklamalar ve destek çağrısı şöyle:
Facebook, Yeni Şafak’ın Türkçe, Arapça ve spor sayfalarını kapatarak görülmemiş bir sansüre imza attı. Hiçbir şekilde bilgi verilmeden ve hiçbir gerekçe sunulmadan kapatılan sayfalarla ilgili görüşmeler yapılan Facebook yönetimi uyguladıkları sansürün gerekçesini ise açıklayamadı.

Yeni Şafak, Facebook’un Yeni Şafak Türkçe, Arapça ve Spor sayfalarını kapatarak görülmemiş bir sansüre imza atması üzerinde dayanışma çağrısında bulundu.


İşte Yeni Şafak’ın yapmış olduğu dayanışma çağrısı:
“Toplamda 10 milyondan fazla takipçiye sahip olan Yeni Şafak Türkçe, Arapça ve Spor sayfaları tarafımıza hiçbir şekilde bilgi verilmeden, hiçbir gerekçe sunulmadan Facebook tarafından kapatıldı.

15 Mart Salı günü saat 20.30’da gerçekleşen yayın durdurma olayından sonra iletişim kurduğumuz Facebook editör ve yöneticileri aradan geçen 5 günde herhangi bir çözüm üretmediği gibi sayfalarımızın açılması yönündeki gerek telefonla gerek yazılı başvurularımız da dikkate alınmadı.

Türkiye’nin Facebook’taki en fazla takipçiye sahip, global statüde ve onaylı ilk medya sayfasının kapatılması kelimenin tam anlamıyla sansürdür.

Yaklaşık 4 yıldır, tamamen Facebook’un belirlediği kullanım koşulları ve profesyonelce yönetilmesi sonucunda büyüyerek başlı başına bir medya gücü olan sayfalarımızın erişime kapatılması Türk basınının ifade özgürlüğüne vurulmuş büyük bir darbedir ve muhatabı sadece Yeni Şafak markası değil Türk medyası ve toplumudur.

Toplumsal olayların propaganda ve manipülasyon merkezi haline gelen sosyal medyada çok büyük bir güç olan Yeni Şafak’ın Facebook tarafından sansürlenmesi, son günlerde ülkemizde yaşanan terör olayları ile ele alındığında kafalarda birtakım soru işaretleri de oluşturmuştur.

Türkiye’de bombalar patlıyor ve terör bağlantılı çok yönlü operasyonlar düzenleniyor. Ülkemiz kritik günlerden geçiyor. Türkiye’den yaklaşık 35 milyon kullanıcısı olan Facebook da bu süreçte çok önemli rol oynayıp, en yalın iletişim araçlarından biri olarak karşımızda duruyor.

yenisafak.com.tr

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın