İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Trafik kazası nedeniyle tazminat davası dilekçe örneği

……. MAHKEMESİNE

DAVACI :

VEKİLİ :

DAVALI :

KONU : … Tazminat İstemi.

AÇIKLAMALAR :

1-) Müvekkilim …’in kullandığı … plakalı araç, davalı … yönetimindeki … plakalı aracın arkadan çarpması sonucunda hasara uğramıştır.
2-) Kaza tamamen davalının kusurundan kaynaklanmış olup, müvekkilimin herhangi bir kusuru bulunmamaktadır. Bu husus kaza tarihi olan …/…/… tarihinde olay yerine gelen polis ekiplerince düzenlenen Trafik Kaza Tespit Tutanağında da belirtilmiştir.
3-) Müvekkilimin, aracında meydana gelen hasarın miktarını tespit edebilmek için … Hukuk Mahkemesi’nin …/… sayılı dosyası ile tespit davası açılmıştır. Uzman bilirkişinin …/…/… tarihinde dosyaya sunduğu raporunda araçtaki hasar ve bu hasarın giderilmesi için gerekli masrafın …TL. olduğu bildirilmiştir.
4-) Müvekkilim beyaz eşya üreten büyük bir firmanın servis işlerini yürütmektedir. Kendisi tacirdir. Tüm işlerinde de kazaya uğrayan aracını kullanmaktadır. Söz konusu kaza, aracın ekonomik değerinde önemli bir kayba yol açtığı gibi, müvekkilimin işlerinin de belirli bir süre aksamasına neden olmuştur. Aracın tamiri süresince de müvekkilim araçtan yararlanamayacak bu da müvekkilimin fiili zararlar yanında belirli bir kardan yoksun kalmasına da yol açacaktır. Bu nedenle, … TL. tazminatın ödetilmesi için dava açılması zorunlu hale gelmiştir.

HUKUKİ NEDENLER : 2918 S. K. m. 85 ve ilgili mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER : Trafik Kaza Tespit Tutanağı, … Hukuk Mahkemesi’nin …/… sayılı dosyası, bilirkişi incelemesi, keşif, tanık beyanları ve diğer deliller.

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda açıkladığımız nedenlerle, Fazlaya ilişkin tüm haklarımız saklı kalmak kaydıyla davalıdan …TL.’nin olay tarihi olan …/…/… tarihinden itibaren işleyecek kanuni faizi ile birlikte tahsiline, yargılama giderlerinin davalıya yükletilmesine, karar verilmesini Yüce Mahkemenizden saygıyla talep ederim. …/…/…

Davacı Vekili
Av.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın