İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sağlık bakanlığı engelli sınavında 2006’dan sonra alınan rapor olması şart mı?

Bir okuyucumun sorusunu aynen aktarıyorum:
Arkadaşlar sağlık bakanlığının sınavına girmeyi düşünürken klavuzda bir madde canımı sıktı. Bu maddede

c) ATAMA İŞLEMLERİ 
 16 Temmuz 2006 tarihli ve 26230 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Özür durumlarına ilişkin Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırılması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümleri gereğince sağlık kuruluşlarından alınan Resmi Sağlık Kurulu Raporunun aslı eya noter onaylı sureti,

şeklinde bir madde var. benım raporum 2006 dan önce olduğu için hasbel kader sınavı kazansam bir yere yerleşeceğim zaman git yeni tarihli bir rapor getir deseler şu anki derecelere göre rapor oranımın düşmesinden korkuyorum. 
bilgisi olan varsa sölesin acaba yeniden rapor almam gerekecekmi?

Cevap:
Bu konuda malesef böyle bir uygulamaya başvurabilirler. Bu tür bir uygulama yapıldığına engellilerle ilgili yapılan sınavlarda bizzat şahit oldum. Yani müracatta raporu kabul ediyorlar, sınavı kazanıp yerleştirme aşamasında raporun eski tarihli ise yeniden rapor almanız için hastaneye sevkedebiliyorlar. Buda bir çok haksızlığı beraberinde getiriyor. Fakat raporu 16.07.2006 ve sonrası olanlar bu durumda büyük avantaj yakalıyor sınavdan düşük puan alınmış olsa bile yerleştirilme imkanları oluyor. Sonuçda yerleştirmede sırf rapor yüzünden binlerce kişi elenmiş ve o arkadaşların önüne geçmiş oluyorsunuz.

Benim görüşüm bu uygulama ileriki aşamalarda dava konusu yapılarak ilk müracaatta raporun kabul edilmemesi gerektiği halde başvurusu kabul olunup sınava girenler haklı konuma geçebilirler. Tabi sonrasında bir sürü karışıklıklar ortaya çıkacaktır.
Konunun devamını ve tartışmalar katılmak için TIKLAYIN

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın