İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sadri Alisik Karakalem Portre

Sadri Alışık (1925 – 1995)

Sadri Alışık 5 Mart 1925 yılında İstanbul’da doğdu. Asıl adı Sadrettin olmasına rağmen, annesi Saffet hanım ve babası Rafet Kaptan onu hep Sadri diye çağırırlardı. Babası Kaptan olduğundan haftada biriki kez eve gelebiliyordu. Bu yüzden ailenin sorumluluğu ve idaresi anne Saffet Hanım’da idi. Sadri Alışık sekiz yaşındayken kız kardeşi Nevin dünyaya geldi.

Sadri Alışık’ın içindeki oyunculuk aşkı küçük yaşlarda kendini göstermeye başlamıştı.. Arkadaşları bilye oynayıp, uçurtma uçururken, O piyesler hazırlayıp mahalle arkadaşlarına oyunlarını sunardı.. Altı-yedi yaşlarındayken bir sünnet gecesinde Naşid Özcan Tiyatrosu’nu izledi. O günden sonra tiyatroya olan tutkusu başladı. Paşabahçe 39. İlkokulunda üçüncü sınıftayken ”İSTİKAL PİYESİ” adlı oyunda “Adalı Halil” rolünü aldı ki bu başroldü.

İlkokulu bittikten sonra ailenin isteği ile Cağaloğlu’na taşındılar. Orta okul ikinci sınıfta tiyatro aşkı tekrar başladı. Ancak okulda tiyatro yoktu.

Liseye İstanbul Erkek Lisesin’de başladı. Lisenin yanısıra Cağaloğlu Halk Evi’nde tiyatroya gidiyordu. Liseyi bırakıp devam mecburiyeti olmadığından Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’ne kayıt oldu.

Yavaş yavaş, sahne, resim, tiyatro derken sinemaya adım attı ve ilk filmi Günahsızlar’ı 1945 yılında çevirdi. Şöhret basamaklarını hızla ilerleyen Sadri Alışık 1959 yılında çevirdiği Yalnızlar Rıhtımı adlı filmde otuz sekiz yıllık hayat arkadaşı Çolpan İlhan ile tanıştı. Evlendikten bir kaç sene sonra oğlu Kerem dünyaya geldi. Sinema yaşantısının yanı sıra, sahne showlarında da çok başarılı oldu. İçkiyi çok seven Sadri Alışık, en iyi dostu Ayhan Işık’ın ölümünden sonra kendini iyice içkiye verdi. Karaciğer yetmezliğinden Amerika’ya giden Sadri Alışık Amerika’da yaşayan Türk doktoru Münci Kalayoğlu tarafından ameliyat edildi ve sağlığına kavuştu. Sanat yaşamını televizyonda devam ettirdi.

Sadri Alışık genellikle, değişen toplumsal değerler içinde güzelliğe tutkun, umutlu, yaşama sevinciyle dolu, dürüstlüğü ve doğruluğu özleyen insan tipini oynadı.

Sinemanın yanısıra şiir ve resimle de uğraşan Alışık, beş yüzün üzerinde filmde rol aldı. En son rolü ise Yengeç Sepeti adlı dizide baba rolüydü.

Sadri Alışık 18 Mart 1995 yılında vefat etti.

10 Yorum

 1. Sevgili Kubra,
  Çok haklsın bu aralar malesef sizleri ihmal ettim.Afınıza sığınıyorum. Seninde söylediğin gibi Sadri Alışık süper bir insan.Filmleri hep bende hayranlık uyandırmıştır.Ruhu şad olsun.
  Değerli yorumun için teşekkür ederim arkadaşım.
  Sevgiyle kal..

 2. Sevgili Şirinem,
  Öncelikle Merhaba, Ne tesadüftir ki aynı dönemler de bende elimde olmayan sebeplerle blogumla ilgilenemedim.Bu konuda affınıza sığınıyorum.
  Sadri Alışığ'ı bende çok severim.Türk sinemasının güzide oyuncularından biri.Portresini yapmak bana mutluluk verdi.Çalışmamı beğendiğine sevindim kardeşim.Değerli yorumun için teşekkürler.

 3. Sevgili Arzucum,
  Elimden geldiğince sizlere hem eskileri hatırlatıp hem de bu karakalem çalışmalarımla destekleyerek yüzünüzde hoş bir tebessüm için çalışacağım.
  Değerli yorumun için teşekkürler canım.

 4. Sevgili Emin bey kardeşim,
  Bu aralar sizleri ihmal ettiğimin farkıdayım,bunun için özür dilerim.İnşallah bundan böyle daha sık görüşeceğiz. Çalışmamı begendiğniz ve değerli yorumunuz için teşekkürler.

 5. uzun zamandır yoksunuz merak ettirmeyin böyle kendinizi.
  resim çok güzel olmuş.
  eski filmlerden seyrediyorum bu sanatçıyı ama çok bilgim yoktu.
  ne güzel bir insanmış mekanı cennet olsun

 6. merhabalar güzel arkadaşım bende bir süredir blogumla ilgilenemedim ama sizleri çok özledim merak ettim nasılsın veeeee herzamanki gibi süper bir portre gördüm burada zaten rahmetli Sadri Alışığı çok severim hayat hikayesinide öğrenmek güzel oldu bu paylaşım için çok teşekkür eder en güzel günlerin seninle olmasını temenni ederim tüm sevgilerimle

 7. Canım arkadaşım,

  Sadri Alışık'ın karakalem portre çalışması ve yanında çok güzel anlatılan bir özgeçmiş. Mükemmel uyumlu bir tablo olmuş.

  Canım, kutluyorum ve sonrakileri merakla bekliyorum.

  Sevgiyle kal, canım arkadaşım… 🙂

Bir yanıt yazın