İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Memur maaşlarında vergi kesintileri erken başlayacak

MEMUR MAAŞLARINA VERGİ OYUNU
2016 yılında ücret gelirlerinin vergilendirilmesinde esas alınacak matrah tarifesindeki artış oranının memur maaş zammından az olması, 2016 yılında daha erken aylarda üst vergi dilimlerine girilmesi ve net maaşların düşmesi sonucunu doğuracak.

2016 yılı ilk altı ayı için %6 oranında maaş zammının yanı sıra, 2015 yıl sonu enflasyonunun %7,90’ın üzerinde çıkması durumunda fazla çıkan kısım kamı görevlilerinin aylıklarına zam olarak yansıyacak.

Ancak, ücretlerden kesilen gelir vergisi oranının belirlenmesinde esas alınan gelir matrahının maaş zammından daha düşük oranlarda artması, 2016 yılında kamu görevlilerinin daha erken aylarda üst vergi dilimlerine çıkmasına neden olacak.

2016 yılına ilişkin gelir vergisi matrahımdaki artış oranı

Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan Gelir Vergisi Genel Tebliği (290 Seri No.’lu) ile, 2016 yılında ücret gelirlerinin vergilendirilmesinde esas alınacak tarifeler belirlendi. Bu belirlemeye göre, tarifedeki en yüksek artış %15 gelir vergisi uygulanacak matrahta yapılırken artış oranı %5 oldu.

gelir vergisi

2016 yılına ilişkin maaş zammı oranı

1 Ocak 2016 tarihinden geçerli olarak aylık ücretlere %6 oranında zam yapılacak. Ayrıca, 2015 yıl sonu enflasyon rakamları henüz açıklanmamış olmakla birlikte, enflasyon farkının da olacağını ve %6 oranındaki zam ile birlikte 1 Ocak 2016 tarihinden geçerli toplam maaş zammının yaklaşık %7 oranında olacağını memurunyeri.com olarak değerlendirmekteyiz.

Öte yandan 1 Temmuz 2016 tarihinden geçerli olarak da %5 oranında maaş zammı yapılacak. Ayrıca, 2016 yılı ilk 6 ayına ilişkin enflasyon artış oranının %6’nın üzerinde çıkması durumunda, fazla çıkan kısım maaşlara ilave zam olarak yansıtılacak.

Ücretler, daha erken aylarda üst oranlardan vergiye tabi tutulacak

2016 yılında ücretlerden kesilecek gelir vergisine ilişkin tarifede, matrah dilimlerine yapılan artışın %3,45 ila %5 arasında olması ve buna karşılık aynı döneme ilişkin maaş artış oranlarının daha yüksek seviyelerde gerçekleşecek olması, 2016 yılında kamu çalışanlarının ücretlerinden kesilecek gelir vergisi oranları daha erken aylarda yükselecek ve net maaşlar daha erken aylarda azalmaya başlayacak.

memurunyeri.com

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın