İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kamudaki Personel Kısıtlaması EKPSS kadrolarını Etkiler mi?

Devletin tasarruf tedbirlerini açıklayan Maliye Bakanı Naci Ağbal, kamuya yapılacak personel alımlarıyla ilgili de açıklamalarda bulundu.

Bakan AĞBAL, kamu personel alımında kısıntıya gidileceğini belirtti. NTV’de açıklamalarda bulunan Ağbal, devletin 2017 yılında kira giderlerinden kırtasiye giderlerine kadar her alanda tasarrufa gideceğini belirtti.

AĞBAL, ayrıca “2017 yılında, 2016’ya göre daha az sayıda kamuya personel alacağız. Bunu da bütçe görüşmeleri sırasında Mecliste açıklayacağım” diye konuştu.


EKPSS ATAMALARI DA ETKİLENECEK Mİ?
Engelli memur adayları haklı olarak her fırsatta daha çok kadro talebinde bulunurken EKPSS tercihleri için engellilere verilen kadrolar her fırsatta beklentilerin altında kalmaktadır.
Hal böyleyken Maliye Bakanın açıklamaları 2016 yılı içerisinde ya da yakın bir zamanda yeni bir atama bekleyen tüm engelli memur adaylarını belirsizlikler içeresinde çaresizliğe ve beklemeye itmektedir.

PEKİ ÖNCEKİ YILLARDA NE KADAR ATAMA YAPILDI?

Devlet Personel Başkanlığının verilerine göre en son verilerine göre;
Kamu kurum ve kuruluşlarında engelli 43.151 engelli personel istihdam ederken, 21.040 adet de açık engelli kontenjanı bulunmakta. Bir başka ifade ile 2016 Mayıs ayı itibari ile kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan engelli personelinin yarısı kadar boş engelli kontenjanı bulunmaktadır.
Engelli vatandaşlarımızın en büyük sorunlarından birisi istihdam iken kamuda 21 bin boş engelli kontenjanının bulunması, bir sonraki yapılacak olası atamalarda yüksek sayıda kadro sayısının verilmesi gerektiği büyük bir gerçeklikle ortada iken Bakan AĞBAL’ın, kamuda yapılacak personel kısıtlamasının engelli memur adayların yönünden yapılmaması gerektiği, önümüzdeki dönemde yapılacak olası atamaların engelli memur adaylarınca kısıtlanması değil aksine arttırılması gerekmektedir.
Aksi halde mevcut olan açık engelli kontenjanı her dönem katlanarak artacak ve bu sorun daha da büyük bir hale gelecektir.
engellilersitesi.com

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın