İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kamuda Engelli Personel Sınavları Merkezi Sistem Olacak

Devletin kurumlarının belirli aralıklara yaptığı engelli personel alım sınavları 2011 de kpss benzeri bir sınav sistemi şeklinde olacak. Aşağıdaki haberimizde bu konuya ilişkin bilgiler verilmiş.

“15 Aralık 2010 tarihinde yapmış olduğumuz haberde, bazı kamu kurum ve kuruluşlarının, “merkezi bir engelli sınavını yapmanın çok zor olduğu” yönündeki açıklamalarının doğru olmadığını, 2010 yılı içinde, iki defa merkezi sınav yapıldığını belirtmiştik. Merkezi bir engelli sınavı yapılmamasından dolayı, hem kamu kurumları, 1 veya 2 kişilik kadro için sınav yapacağı için zorda kalıyor, hem de adaylar il il dolaşmak zorunda kalıyordu.

Engellilerin kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmaları için kurumlarca yapılan sınavlar yerine ”Merkezi Sınav Sistemi” getirilmesi planlanıyor.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Özürlüler İdaresi Başkanlığı, engellilerin istihdamda yaşadıkları problemleri en aza indirgemek ve farklı engel grupları arasında yaşanan haksız rekabeti önlemek amacıyla ”Merkezi Sınav Sistemi” oluşturmaya hazırlanıyor.

Engellilerin, tek bir sınavla kamu kurum ve kuruluşlarına atanmalarının önünü açacak bu sistem için bir çalışma hazırlayan Özürlüler İdaresi Başkanlığı, merkezi sınavla, engelli kontenjanı açık olan kurum ve kuruluşlarca yapılan sınavlarda kurumların personel ve teknik donanım eksikliklerin giderilmesini, özür gruplarına uygun sorular hazırlanmasını ve ulaşılabilirlikleri konusunda yaşanan aksaklıkları gidermeyi öngörüyor.

Sınavların kimi zaman birkaç kişilik sınırlı sayıda personel için açıldığı, buna karşın alınacak sayının oldukça üstünde başvuru yapıldığına işaret edilen çalışmada, ayrıca bu sınavların belirli illerde yapılması nedeniyle, başka ilden müracaat eden engellilerin sınav yerlerine ulaşımları ve konaklamalarında maddi külfet oluşturduğu vurgulanıyor. Çalışmada, ”ayrı zamanlı ve merkezi sistemle yapılacak” sınavların birçok kurumda açık bulunan engelli devlet memuru kadrolarının da bir an önce doldurulabileceğine işaret ediliyor.

Çalışmada, merkezi sistem sınavın ÖSYM ya da Milli Eğitim Bakanlığınca yapılması öngörülüyor. Sınav sonuçlarına göre, engellilerin kamu kurum ve kuruluşlarındaki kadrolara atanması planlanıyor.

Engel gruplarının kendi aralarında rekabet etmesini sağlayacak çalışmayla, kurumların engelliler için ayrıca sınav yapmasına gerek kalmayacak.

İlgili bakanlıkların konuya ilişkin görüş alışverişinde bulunmasının ardından oluşturulacak yasa taslağının Meclis’te ele alınması öngörülüyor.”

A.A.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın