İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İlk Sözleri: Seni Seviyorum Anne…

Konuşamayan, yürüyemeyen, sadece göz hareketlerini kullanan küçük kızın duyguları göz hareketlerinden anlaşıldı.

Doğuştan beyin özürlü küçük kız, lazer makine sayesinde duygularını ifade edebildi. Daily Mail gazetesinin haberine göre; konuşamayan, yürüyemeyen, sadece göz hareketlerini kullanan küçük kızın duyguları göz hareketlerinden anlaşıldı.

İsveç üretimi 34 bin dolarlık MyTobii Smartbox makinesi kızın bakışlarındaki simgeleri saptayarak, ekrana kızın duygularını yazdı. Kızın ilk sözü ‘seni seviyorum anne’ oldu. İngiltere’nin Kent şehrinde yaşayan 6 yaşındaki Elke Wisbey’in annesi Galahad, kızının asla başaramayacağını sandığını, ekrana yansıyan kelimeleri görünce gözlerine inanamadığını söyledi.

Kızının ne hissettiğini hiçbir zaman anlayamamaktan korktuğunu anlatan anne, hâlâ şaşkınlık içinde. Ailesi şu anda Elke’ye makineyi nasıl kullanacağını öğretiyor. Minik kız, asla konuşamayacak, yürüyemeyecek olsa da, yaşantısı bu makineyle büyük oranda değişecek.

Kaynak

5 Yorum

 1. Sevgişi Şirinem,
  Bir kelime bile bazen hayatımızda dönüm noktası olabiliyor. Böyle olumlu haberlerde herzaman buluşmak temennisyle. Değerli yorumu8n için teşekkürler kardeşim.Sevgiyle ve mutlulukla kal..

 2. Makineylede olsa duygularını anlatabilecek olması çok güzel ne mutlu onlara çok güzel insani duyguların makineylede olsa anlaşılması bu güzel ve değerli paylaşım için teşekkür ederim kardeşim sağlıklı ve güzel haftasonları

 3. Sevgili Hakancan kardeşim.
  Değerli yorumun için teşekkürler. Sanada hayırlı cumalar.

  Sevgili İçimdeki Yolculuk,
  Şükretmek herzaman gerekli.Bazen bizden de kötü durumda olanların durumunu gördükçe Rabbime binlerce kez şükür ediyorum.
  Değerli yorumun için teşekkürler.

Bir yanıt yazın