İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

H Sınıfı Ehliyeti Sorunları Devam Ediyor!

Sitemize H sınıfı ehliyetlerin kaldırılmasıyla birlikte sık sık konu ile ilgili sorular gelmektedir. Bu hafta gelen soru üzerinden konuyu tekrar açıklamaya çalışacağız.

Takipçimiz geçtiğimiz yıl aralık ayında B sınıfı ehliyeti olan bir kişinin değiştiremeden yeni yıla girdiği için yasanın değiştiğini ve H sınıfı ehliyetin verilmeyeceğini belirterek trafik ehliyetimi değiştirmeyi istediğini belirtiyor ve talebi reddediliyor.  Takipçimiz soruyor.

ÖTV’siz araç alabilmek için hangi yolu izlemem lazım? Elimdeki raporun herhangi bir değeri kalmadı mı ? Mevcut B sınıfı ehliyetimi yeni yasaya göre belirlenen engelli B sınıfı ehliyetine dönüştürmem için izlemem gereken yol nedir? Değiştirdiğimde ÖTV indiriminden yararlanabilecek miyim?

Bilindiği üzere, 29 Aralık 2015 tarih ve 29577 sayılı resmi gazetede yayımlanan Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları İle Muayenelerine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik gereği, Özel tertibatlı motorlu araç kullanılması gereken durumlarda düzenlenen sağlık raporuna; tanı, sürücü belgesi alabileceği ve özel tertibatlı araç kullanabileceği belirtilerek kod ve sürücü belgesi sınıfı yazılmadan il sağlık müdürlüğü bünyesinde oluşturulacak komisyona sevk edilir.

İl sağlık müdür yardımcısı veya görevlendireceği il sağlık müdürlüğü görevlisinin başkanlığında kişinin sağlık raporunda belirtilen tanı ile ilgili branş uzmanı/uzmanları ve valilikçe kamu kurum/kuruluşlarından veya ilgili meslek odalarından görevlendirilecek bir makine mühendisinden oluşan komisyon tarafından belirlenecek özel tertibat kod numarası ile hangi sınıf sürücü belgesi alabileceği aynı sağlık raporunun ilgili bölümüne yazılır. Bu komisyon il sağlık müdürlüğünce uygun görülen ilçelerde de oluşturulabilir. İl sağlık müdürlüğü tarafından ihtiyaç duyulması halinde bu Komisyona elektrik mühendisi dâhil edilebilir. Komisyon tarafından, aracın tadil edilmesini müteakip sürücünün aracı kullanıp kullanamadığı kontrol edilebilir.

Sürücünün sağlık şartları ile araçta bulunması gereken özel tertibatlara ilişkin kod numaraları, sürücü ve araçlara ilişkin kod tablosuna uygun olarak sürücü belgesi ve araç tescil belgesinin ilgili bölümüne yazılır.

Yeni düzenleme ile H sınıfı ehliyet yürürlükten kaldırılmış ve bu düzenlemeler getirilmiştir. Engelliler 01.01.2016 tarihinden sonra alacakları özel tertibatlı araç kullanabileceğine dair rapora ilaveten İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulan komisyon tarafından da Sağlık raporlarının ilgili bölümüne Özel Tertibat Kod numarasının yazılması gerekmektedir. Özel tertibatlı araç alacak engelliler ancak bu işlemden sonra sürücü belgesi almaları durumunda ÖTV indiriminden yararlanabilirler.

Bu bilgiler çerçevesinde takipçimizin özelinde bu durumdaki engelli vatandaşlarımızın yapması gerekene geldiğimizde, bu durumdaki engelli vatandaşlarımız Sağlık kurulu raporunu yenileyerek, İl sağlık Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan komisyona gitmesi Komisyondan alınacak sürücü belgesinin kot numarasını belirleyerek bunu sağlık raporunun ilgili bölümüne yazdırması gerekmektedir.

Daha sonra emniyete giderek özel donanımlı, ya da otomatik vitesli araç kullanabileceğine dair yeni sürücü belgenizi çıkardıktan sonra ÖTV istisnasından yararlanarak araç alma imkânınız olacaktır.

engellilersitesi.com

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın