İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Engelliler Haftası 10-16 Mayıs

Her yıl 10-16 mayıs tarihleri arası engelliler haftası olarak ülkemizde ve birleşmiş milletlere üye 156 ülkede aynı zamanda değerlendirilmekte ve etkinliklerle kutlanmaktadır. İlimizde çeşitli engelli gruplarında yaklaşık 14.000 civarında vatandaşımız mevcuttur. 

Günümüz çağdaş toplumun gereklerinden birisi, engellilerin eğitim, sağlık, kültür, istihdam ve rehabilitasyon gibi yaşamsal hizmetlerden yararlanmaları ile ekonomiye katılmaları ve temel haklarını etkin bir şekilde kullanmalarını sağlamaktır. 

Engelli vatandaşlarımızın toplumsal hayatlarını kolaylaştıracak, geleceğe güvenle bakmalarını sağlayacak tüm koşul ve imkânların oluşturulması öncelikli görevlerimizdendir. 

Bir insanın engelli olmasının, onun diğer insanlar gibi yaşaması, çalışması ve de başarılı olması için bir engel teşkil etmediğini, sıkıntı ve zorlukların elbette olabileceği, ancak her şeye rağmen yaşama sevincinin hiçbir şekilde kaybedilmemesi gerekir. 

Engelli vatandaşlarımızın sosyal hayatta karşılaştıkları sorunların çözümlenmesi ve üretken bireyler olarak hak ettikleri hayat şartlarına ve topluma katılımlarının sağlanması hem sosyal devlet anlayışının, hem de vicdani sorumluluğumuzun en önemli gereğidir. 

İlimizde engelli vatandaşlarımıza sunulan eğitim, sağlık, kültür, rehabilitasyon vb. hizmetlerde çalışmalar sürdürülmektedir. İl Sosyal hizmetler Müdürlüğünce 2125 kişiye aylık asgari ücret tutarında özürlü evde bakım ücreti, 7765 kişiye çeşitli ulaşım ve kültürel- sosyal etkinliklerde indirimli olarak kullanabileceği özürlü kimlik kartı verilmiş ve Ertuğrulgazi Mahallesi Yetişkin Zihinsel Özürlü Kadınlar Bakım Rehabilitasyon Merkezi’nde gerekli çalışmalar sürdürülmektedir. 

İl sağlık Müdürlüğünce tedavileri sağlanmakta ve geliri olmayan özürlülere SGK aracılığı ile 2022 sayılı Yasa kapsamında yaşlılık ve sakatlık aylığı bağlanmaktadır. İl Milli Eğitim Müdürlüğünce son bir yıl içinde Odunpazarı ilçesi Elbruz Bilge İş Okulu, Türkiye yardım Sevenler Derneği ile müştereken yaptırılan Tepebaşı İlçesi İş Eğitim Merkezi, Tepebaşı İlçesi Rehberlik ve Araştırma Merkezi ile Görme Engelli Öğrencilerimiz için de Özel Eğitim Sınıfı açılmış olup, toplam 1748 eğitim çağındaki engelli öğrencilerimize yönelik eğitim hizmetleri verilmektedir. Ayrıca 17 Özel Rehabilitasyon Merkezi tarafından ücretleri devlet tarafından karşılanarak destek eğitimi verilmektedir. 

Valiliğimizce kurulan “Engelliler Koordinasyon Merkezi” olarak Engelsiz Eskişehir’i yakalamak için Engelleri bilişimle Kaldıralım bilgisayar İşletmenliği Projesi, yağlı boya resim kursu, engelliler için müzik, dans, koro, bağlama çalışmaları, takı tasarım projesi, sizi işitiyoruz projesi, Türkiye’de ilk defa engelli eğitici ile engelli kursiyerlere ingilizce eğitim verilmesi yanında, koordinasyon merkezinde Sosyal hizmet Uzmanı görevlendirilerek engelli bireylerin toplumsal yaşama uyum sürecinin hızlandırılması, grup etkinlikleri ve yasal hakları konusunda bilgilendirilmesi, İlköğetime devam eden karma özür grubundan engelli öğrencilerimizin “su altı engel tanımaz” projesi kapsamında yüzme ve dalma öğrenmeleri için su ile buluşmaları sağlanarak, Engelsiz Eskişehir Projesi kapsamında daha çok vatandaşımıza yaş sınırı gözetmeksizin çalışmalar sürdürülmektedir. 

Engelli çocuklarımızın üretim ve beceri kabiliyetlerinin geliştirilmesi, eğitimden sanata, spordan kültüre göstermiş olduğu başarılar toplum olarak bizleri her zaman gururlandırmaktadır. Engelli vatandaşlarımızın topluma entegre olmaları, mesleki eğitim ve istihdamları yönündeki çabalarımız artarak devam etmektedir. 

Kadirşinas Eskişehir halkının sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte, engelli bireylere engelsiz bir yaşam sürmeleri için sağladıkları katkıyı görmek hepimiz için büyük bir mutluluk vesilesidir. Her zaman destek ve katılımlarıyla engellilerimizin yanında olan tüm hayırsever kişi ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. 

Engelli vatandaşlarımızın mutlu bir yaşam sürmesi, hafta dolayısıyla yapılacak çalışma ve etkinliklerin başarılı geçmesi, bu konudaki toplumsal bilinç ve hassasiyetin daha da artmasına vesile olmasını diliyor, tüm engelli vatandaşlarımızı sevgiyle kucaklıyorum. 


Kaynak

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın