İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Engelli Memur Adaylarına Kadro mu Geliyor!

Hükümet, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından darbe girişiminde bulunan Fettullahçı Terör Örgütü mensuplarına karşı mücadeleye devam ettiriyor. Darbe girişimi nedeniyle yürütülen operasyonlarda pek çok kamu kurum ve kuruluşunda görevden alma ve uzaklaştırma işlemi gerçekleştirildi. Darbe girişimiyle ilgili yürütülen operasyonda gözaltına alınan kamu personeli sayısı her geçen gün artıyor.  Hükümet, kamu kurum ve kuruluşunda soruşturmanın selameti için görevden aldığı personelin yerine atama yapılması için de çalışmalara hız verdiği öğrenildi.
Bilindiği üzere, Olağanüstü Hal İlanından sonra ilk Kanun Hükmünde Kararname, 23 Temmuz 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı.667 sayılı KHK’da yer alan yukarıdaki düzenlemeyle, FETÖ’nün darbe girişiminin ardından alınan ilk OHAL kararnamesi yürürlüğe girdi. Kamuya yeni kadro alımı yetkisi verilirken herhangi sayı sınırlaması da getirilmedi.
Kararnamede kamu çalışanlarıyla ilgili bölümün son cümlesi hükümete yeni kadro açma yetkisi veriyor. Üstelik bu yetkide sayı sınırlaması da olmayacak. Bu kadrolara açıktan atama yapılabilecek.
Kamuda görevden almalar engelli memur alımını etkiler mi…
Binlerce engelli memur adayı memur olabilmek için tercihlerini yaptı ve  bekleyişe başladı. Bu bekleyiş 15 Temmuz darbe girişiminden sonra farklı bir yön aldı. Binlerce memurun hain darbe girişimi sonrasında memurların görevden alınması ile devlet kadrolarından büyük bir açık meydana geldi. Bu açığın hızla doldurulması için ilgili kurumlar seferberlik ilan etmiş durumda.
Engelli memur adayları yaşanan olaylar nedeniyle bu soruyu sıkça dile getirmeye başladı. Kamuda hizmetlerin aksamaması adına 50.000 memur alınabileceği konuşuluyor. Dolayısıyla normal kadrodan alınacak bu kişiler ile beraber devletin engelli memur açığı da büyüdü. Bu açık engelli memur adayları adına atamalar için umut oldu. Binlerce engelli memur adayı devletten bu açığın bir an önce kapanması için destek bekliyor. 2016/ 1 atamalarında 6000 engelli memur alımı yapılacak. Engelli memur adayları bu yıl içinde yapılacak olası ikinci atama ile bu sayının iki katına çıkartılmasını bekliyor.
Değerlendirme
Kararnamede kamu çalışanlarıyla ilgili bölümün son cümlesi hükümete yeni kadro açma yetkisi veriyor. Üstelik bu yetkide sayı sınırlaması da olmayacak. Bu kadrolara açıktan atama yapılabilecek. Kararnamede bu konu şu cümlelerle ifade ediliyor: “Görevi sona erdirilen personele ait kadro ve pozisyonlara, Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ve diğer mevzuattaki kısıtlamalara tabi olmaksızın Bakanlar Kurulu’nca belirlenecek sayıda kadro ve pozisyon için atama yapılabilir…”
Bu nedenle kararnamede atanacak memur sayısına sınır getirilmemesi nedeniyle atanacak memur sayısına engelli öğretmen ve engelli memur adaylarının fazlasıyla yer verilmesi GEREKMEKTEDİR.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın