İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Engelli Memur adayları Hizmetli Kadrosu istemiyor

24 Nisan 2016 yapılan  EKPSS  Sınav sonuçları açıklandı. Şimdi gözler 13-22 Temmuz tarihindeki tercihlerde ne kadar kadro açılacak. Engelli kardeşlerimin ortak derdi açılan kadrolar ve pozisyonlar. Aslında en önemli derdimiz hizmetli kadrosu. Biliyoruz ki hepimiz emek harcadık kimimiz hastalıkla kimimiz çektiği hayati fonksiyonlarıyla umutlarımızı EKPSS sınavına bağladık. Hayat bize zaten bir engel koymuş. Bu sınavla ne kadar engelli kardeşimiz atansa o kadar iyi.

EKPSS’de açılan hizmetli kadroları da engelliye bir engeldir. 


EKPSS Yönetmeliği şöyle denilmektedir:
Madde:10 ve Madde 16-2 “Engelliler, engelliliklerini artırıcı ve ek engel getirici işlerde çalıştırılamaz. “ dese de  bazı kurumlarda çalışan Hizmetli kadrosundaki engelli arkadaşlarımızın çalışırken çok zorlandıklarını ifade etmişlerdir.Tozlu,merdivenli,fiziğe dayalı getir götür işleri engellilerin zor olan sağlık durumlarını daha da zorlamaktadır.

Engellilerin bu konudaki önerisi: 
1) Yukarıda belirtilen zorlukların ve sorunların yaşanmaması için ekpss atamalarında hizmetli kadrosunun açılmaması ve kadro sayıları aynı kalacak şekilde yerine memur kadrosu olması gerekmektedir. Yakın bir tarihte gazi ve şehit yakını hizmetli kadrosundan memur kadrosuna alındı . Nasıl Şehit ve gazi yakınlarının atamaları engelliyle beraber oluyorsa memur Kadrosunu geçirilmesi Engelliye de uygulanması gereklidir. 


2)En büyük engelli memur açığı olan 2.kurum olan Diyanet işleri Başkanlığı kadroları imam hatip lisesi mezunu olanlardan ayrıca yeterlilik belgesi gibi atanmayı zorlaştırıcı belgeler istenmektedir, bunun yerin yine imam hatip mezunu olsun ama düz memur kadrosu açılsın talebimiz incelenerek dikkate alınması daha çok engellinin memurun atanması için bir şans olacaktır.


Bu bağlamda DPB’ye bildirilen kadroların Hizmetli kadrosu yerine Memur kadrosu olarak düzenlenmesini talep etmekteyiz. 


Bu konuda bize destek vermek isteyen herkes bu taleplerimizi öncelikle en çok engelli memur açığı olan Milli Eğitim bakanlığı iletişim adresine, Diyanet İşleri başkanlığına, bakanlara ve bütün Sosyal Medya, Bimer,ve Devlet Yetkililerimize iletmeniz son derece önemlidir.


Sosyal Medyada facebook,twitter vb. platformlarda sloganımız, hastagımız aşağıdaki şekilde olursa birlik içinde etkili olacaktır.  #Engellidenhizmetliolmaz ve #Engelliyememurkadrosuaçılsın


Bu konuya verilecek destek sayesinde yaklaşık 1,5 Ay içinde belirlenecek Kadro düzenlemelerini etkileme ihtimali vardır. 


Engelli çalışanlar hakkında 2014 EPSS Yönetmeliğinde aşağıdaki hükümler yer alır:
• MADDE 16 ‒ (1) Kamu kurum ve kuruluşları çalışma yerlerini ve eklentilerini, engellilerin erişebilirliğine uygun duruma getirmek, engellilerin çalışmalarını kolaylaştıracak gerekli tedbirleri almak ve engellilerin görev yaptıkları kadronun gereği olan işleri yapabilmeleri için engel durumlarına göre gerek duyulan yardımcı ve destekleyici araç ve gereçleri temin etmek zorundadır


• (2) Engelliler, engelliliklerini artırıcı ve ek engel getirici işlerde çalıştırılamaz.


• MADDE 10-(3) Engellilerin istihdam edileceği uygun münhal kadro bulunmadığı takdirde hizmet gereklerine ve genel hükümlere göre diğer münhal kadrolarda değişiklik yapılarak gerekli kadrolar temin edilir. Engelli personelin istihdam edileceği birimler engellilerin engel durumları dikkate alınarak ilgili kamu kurum veya kuruluşunca belirlenir.

engelsizdunyam.org

Bir yorum

Bir yanıt yazın