İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Engelli Memur Adayları Bu Soruların Cevabını Bekliyor!

Geçtiğimiz günlerd TBMM’de yapılan görüşmeler esnasında Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen’in engelli personelin kamu kurum ve kuruluşlarında istihdamı, engellilere kamuda tahsis edilen kadro oranları ile ilgili Yazılı Soru Önergesini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanın Mehmet Müezzinoğlu söz konusu yazılı soru önergesini cevaplandırdı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanın Mehmet Müezzinoğlu; “Bakanlığımıza elektronik ortamda intikal ettirilen bilgiler çerçevesinde Aralık 2015 tarihi itibarıyla hazırlanan kamu kurum ve kuruluşlarında engelli personel istihdamı ve engellilere tahsisli kadro kontenjanlarının karşılaştırmalı durum cetveline göre kamu kurum ve kuruluşlarında engelli çalıştırma yükümlülüğü kapsamında kabul edilen dolu memur kadro sayısı toplam 2.132.637’dir.

Bu çerçevede engellilere tahsis edilmesi gereken kadro sayısı 64.191 olup, bu kadroların 43.151’i dolu, 21.040’ı boş bulunmaktadır.” şeklinde cevapladı.

SAYIN BAKAN ENGELLİ MEMUR ADAYLARI ASIL BU SORULARIN CEVAPLARINI BEKLİYOR.

Evet Sayın Bakanım Kamu kurum ve kuruluşlarında engelli 43.151 engelli personel istihdam ederken, 21.040 adet de açık engelli kontenjanı bulunmakta. Yani bir başka ifade ile 2016 yılı itibari ile kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan engelli personelinin yarısı kadar boş engelli kontenjanı bulunmaktadır.

 BU BOŞ KADROLARA NE ZAMAN ATAMA YAPILACAK?

Engelli vatandaşlarımızın en büyük sorunlarından birisi istihdam iken kamuda 21 bin boş engelli kontenjanının bulunması,  bir sonraki yapılacak olası atamalarda yüksek sayıda kadro sayısının verilmesi gerektiği büyük bir gerçeklikle ortada. Bu nedenle Sayın Bakanım engelli adaylar hali hazırdaki verileri değil, bu kadar boş kadronun doldurulması için bir sonraki atamada ne kadar kadro verileceğini ve bu atamaların ne zaman gerçekleştirileceğini merak etmektedirler.

Bu bağlamda bilindiği gibi, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun engelli personel çalıştırma yükümlülüğü kenar başlıklı 53. maddesinin üçüncü fıkrasında engelli açığı bulunan kamu kurum ve kuruluşlarının bir sonraki yıl için alım yapacakları engellilere ilişkin taleplerini her yılın Ekim ayının sonuna kadar Devlet Personel Başkanlığına bildirmek zorunda olduğu belirtilmektedir.

Buna göre, her yıl Ekim ayı sonuna kadar kamu ve kuruluşlardan engelli kontenjan sayılarını toplamakla mükellef olan Devlet Personel Başkanlığı, yeterli oranda (%3) verilmeyen engelli kontenjan sayılarının kontrollerini yapması ve bu kontenjan sayılarını vermeyen kamu kurum ve kuruluşlarına çeşitli yaptırımlarda bulunması gerekmektedir. Böylelikle mevcut engelli kadrolarının doldurulacağını düşünüyoruz.

Aksi halde mevcut olan açık engelli kontenjanı her dönem katlanarak artacak ve bu sorun daha da büyük bir hale gelecektir.

Engellilersitesi.com

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın