İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

EKPSS’nin Her Yıl Olması İçin Kanun Teklifi Verildi

Engelli vatandaşlarımızın daha rahat hayat sürdürebilmeleri adına gerek sosyal gerek ise ekonomik anlamda sıkıntı çekmemeleri için çalışmalar devam ederken bu çalışmalar meclis gündemine taşındı. İşte engelli vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren o kanun teklifi

KANUN TEKLİFİ NELERİ KAPSIYOR ?

Engelli vatandaşlarımızın kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilebilmeleri yapılan olan EKPSS sınavına girmelerine ve bu sınavda başarılı olarak atanabilmelerine bağlıdır. Bu bağlamda EKPSS (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı) iki yılda bir ÖSYM tarafından yapılmaktadır.

Ayrıca, ÖSYM tarafından yapılan bu ve benzeri sınavlarda da engellilerimizden bir takım ücretler almakta olduğuda herkes tarafından bilinmektedir.

Bir diğer husus ta engellilerimizin ehliyet alma durumunda ödemiş oldukları harç konusudur. Bu durumda da yine engellilerimiz bir miktar harç ödeyerek işlemlere devam etmektedirler.

İşte bu kapsamda yukarıda sayılan üç husus hakkında geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekilli Murat EMİR tarafından meclise kanun teklifi verildi. Engelli vatandaşlarımızı yakından ilgilendiren bu kanun teklifi şu anda meclis komisyonunda görüşülmekte olup, şayet bu teklif uygun görülür ise engelli vatandaşlarımız için yapılan EKPSS her yıl yapılacak olup, ayrıca ÖSYM tarafından yapılan sınavda engelli vatandaşlardan herhangi bir harç alınmamakla birlikte engellilerimiz ehliyet harçlarından da muaf tutulacaklar.

İşte meclise verilen o kanun teklifi

Kaynak: www.kamupersoneli.net

Bir yorum

Bir yanıt yazın