İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Durum çok ciddi, paylaşımı hakkında

Şimdiye kadar bu ve benzeri sosyal medyada bir sürü asparagas paylaşımlar yapılmış ve yapılmayada devam etmektedir. Gülünç duruma düşmemek için bu tür paylaşımlara itibar etmeyiniz.

Bu tür bir paylaşım asılsızdır. özellikle ülkelerin kaos zamanlarında bir tane uyanık tarafından çıkarılmış ve insanları boşyere kandırmaya yönelik bir paylaşımdır.

Zaten bu sahte paylaşımın altında eklenilen: “NOT:Paylaşmayın. Kopyalayıp durum bildirgesi olarak yapıştırın.” şeklindeki ibare kişinin bu yazıyı herkesin görmesi için en etkili yöntem olarak “kopyalamayın,yapıştırın” şeklinde uyarması ve kendisinin kimliğinin açığa çıkmaması için sizin adınızın kullanılmasını istemesi nedeniyle yaptığı bir nevi kurnazlıktır.

Merkezi Amerika’da bulunan facebook’a jandarma ve benzeri kurumlar böyle bir durum güncellemesi paylaşması istenemez. bu tür bir paylaşım sizi hiç bir sorumluluktan kurtarmaz. siz facebook’a üye olduğuınuz anda kullanım sözleşmesinde yazan bütün hususları kabul etmiş oluyorsunuz.
Facebook sizin kendisiyle sözleşmede onayladığınız maddelerin hepsini uygulamakta özgürdür.

Facebook ta paylaştığınız resim,yazı,video vb. herşey “arkadaşlar”, “herkes”, “sadece ben” şeklinde gizlilik ayarlarını değiştirerek dağıtım ve gösterim ayarları zaten sizin insiyatifiniz dahilinde yapmış oluyorsunuz.

Uygunsuz, çıplak, vb. sizin adınıza yapılan paylaşımları facebookun “şikayet et” şeklindeki paylaşımınızın hemen üstünde bulunan sekmeden yaparak, makul bir ıspatlama yoluyla zaten o paylaşımı kaldırtabilir hata o kişinin sahte facebook hesabını kapattırabilirsiniz. Ama sizin haberiniz olmadan binlerce kişiye ulaşan resim için yasal mercilere, mahkemelere başvurmanız gerekecektir. Fakat binlerce kişiyi mahkemeye vermek zor olacağı için ne paylaştığınıza, nasıl paylaştığınıza özen göstermeniz sizin iyiliğinizedir.

facebook veya başka bir sosyal hesabının çalınmasını önlemek için güvenlik ayarlarını arttırmalısınız.
Bir kaç önlem olarak şifrenizi zor olsun,
telefon numarası vermek hesabınızı geri almak için çoğu zaman etkili olmuştur.
facebook veya twittera verdiğiniz eposta adresinizi güvenilir yerden tavsiyem gmail.com olabilir zor şifreli olsun ve şifrenizi unutmayacak şekilde pc dışında bir yere not alın..

Ayrıca facebookta resimlerinizi,videolarınızı ve diğer paylaşımlarınızı herkese açık yerine sadece arkadaşlara açık şeklinde yaparak herkes tarafından resimlerinizin görünmesini bir nebze olsun engellersiniz.
www.engelsizdunyam.net

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın