İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Böbrek Taşını Düşürmenin Yolları nelerdir?

Böbrek Taşını Düşürmenin Yolları nelerdir?

Böbrek taşı insanların kâbuslarından biridir. Çünkü insanlara çok sancılı bir süreç yaşatır. Yaşayanlar bilirler nasıl bir ağrı olduğunu. Hatta bazen doğum sancısı ile bir tutulur. İnsanlar bir an önce böbrek taşını düşürüp bu kötü sancıdan kurtulmak isterler. Böbrek taşı sancısı çekiyorsanız şimdi size bundan kurtulmanız için birkaç önerimiz olacak. En bilinen düşürme yöntemi bol su içilmesidir. Çünkü su içerek taşı hareket ettirebilirsiniz ve yerinden oynar.

Bunu dışında atlayıp sıçramak da taşın hareket etmesi için bir başka yoldur. Yine bu dönemde ani kilo kaybından kendinizi korumanız gerekmektedir. Yeme içmenize dikkat etmeniz sizi böbrek taşına karşı koruyacaktır. Bünyenizde taş bulunurken tuz tüketiminizi sınırlandırmanız gerekir. Çay, kahve ve asitli içeceklerden uzak durun. Günlük düzenli olarak yürüyüş yapın ya da sizi zorlamayacak şekilde egzersiz programı yapabilirsiniz. Aslında bu yollar biraz da taşınızın boyutuyla alakalıdır. Çünkü 5 mm altındaki taşlar bol su ve hareket ile kendiliğinden düşebilecek taşlardır. Daha büyük boyutlardaki taşlar ise operasyon gerektirebilecek taşlardır.

Bu gibi tıbbı yollardan biri de üreter kanallarını genişletici ilaç kullanımıdır. Böbrek taşınızın boyutuna göre yukarıda bahsettiğimiz noktalara dikkat ederek taşınızı düşürebilir en azından hareket ettirebilirsiniz. Ailenizde böbrek taşı olan varsa ya da taş oluşumuna neden olan yiyecekler tüketiyorsanız böbrek taşı oluşmaması için bir takım önlemler alabilirsiniz. Böbrek taşından korunmak için daha çok sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeniz önerilir. Lifli gıdalar denilen sindirimi kolay besinler sizi böbrek taşından koruyacaktır. Çok fazla kalsiyum içerikli besinler tüketmek böbrek taşı yapabilmektedir. Bu sebeple dengeli beslenmek bizi böbrek taşından koruyacaktır. Ayrıca yediğimiz sebze ve meyveleri bol su ile iyice yıkamamız gerekmektedir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın