İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Biz Engelliler için Anne Babadan başka kimler fedakarlık eder?

Merhabalar burada hepimiz birer engelliyiz ve bir çok yollardan, bir çok engelleri aşıp buralara kadar geldik. Peki arkadaşlarım biz engelliler için ömrünü feda etmiş insanlar vardır.Bunlar ya Annelerimizdir ya Babalarımız yada kardeşlerimizdir.

Şöyle hiç düşündünüz mü? Bizleri hayatları boyunca hiç terk etmeyen her daim koruyucumuz olan insanları. Tahmin ettiğiniz gibi bunlar ya teyze ya hala yada amca yada dayılarımız,dır.

Nedense bugün sizlere hayatımın bir parçası olan, Aslında Nuru nur yapan insanlardan birinin fedakarlığını sizlerle buradan paylaşmak istiyorum. Çünkü çok içim yanıyor.

Benim Annemin teyzesi var kendisi Almanya’da yaşayan bir gurbetçi idi.90 lı yıllardı benim engellerim büyüktü bir şekilde ameliyat olmam gerekti fakat 90 lı yıllarda sigorta yeşil kart vs olmadığı için bir türlü bu imkanı sağlamak güçtü. Mersinin Tarsus ilçesinde özel ve bir o kadarda pahalı bir kemik hastanesi beni ameliyat etmesi lazımdı.

İşte tam o sırada benim bu teyzem üç ameliyatımın hepsini kendisi yaptırdı. Eğer ki iyileşme imkanım olsaydı çocukları arasında anlaşma ile beni Almanya’ya tedaviye  götürecekti.

Ama yıllar geçti  duydum ki teyzemin eşi teyzeyi sıkıştırır ve bu sakat kısa para harcadığın yeter der hatta dilde işkence dahi yaparmış…

Diyeceksiniz şimdi Nur abartma var ki yapmış olmasa yapamazdı. Hayır arkadaşlar tamam vardı ama birde madalyonun diğer yüzüne bakalım çok ters bir eşi vardı.. beş kuruşta benden olsun demez hep kadın kendi biriktirir yollardı tedavi paralarımı.

Bu teyzemiz Babam kanser oldu kocasından habersiz tüm bağ kur borçlarımızı kendi çocukları ile ödedi. Her sıkıştığımızda bize hep o koşardı. Bu teyzenin bize bu kadar ilgisi nedendi acaba

Çünkü zamanında kendi torununun da gözleri akraba evliliğinden görme engelliydi ve sıfıra sıfır görüyordu. Acaba bundan mı bana bu kadar saygılıydı yoksa vicdanımı çok büyüktü.

Birde şöyle bir durum var enler arasında insanı en çok şımaran insanlar olur ya, bu bayanda benim enlerim arasında ilk sıradaydı.9 yaşındaki çocuklara bayramlık alan harçlıksız koymayan bir bayandı.

İşte saygılı üyelerimiz gecen yıl bu teyze beyin ameliyatı oldu ve gecen hafta Almanya’daki doktorlar son günleri memleketine götürün demişti. Dün gece ise aniden fenalaştı ve yoğun bakıma kaldırdılar.. Ve şuan gelen bilgiye göre doktorlara her an her şey olabilir diyor. Böyle melek hacı bir teyze anca cennete gidebilir diyebiliyorum size saygılarımı sunarken şu küçük soruyu sormak istiyorum.

Siz böyle çan çekişen insan için ne yapardınız.

UYARI:Bu köşe yazısının telif hakları Nur Kılıç‘a ve yayın hakları engelsizdunyam.org’a aittir. “www.engelsizdunyam.org” biçiminde aktif bağlantı kurularak, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın