İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aile Bakanlığı'nın "İşitme engellilere kulak veriyor" hizmeti başladı

İşitme engelliler için bir adım daha atılıyor.

Engellilerin her alanda bilgiye erişilebilirliklerine büyük önem veren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bundan böyle işitme engellilere kulak veriyor ve iletişimde engelleri kaldırıyor.

İşitme engelliler artık (0 312) 284 38 38 numaralı telefonla Bakanlık Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğüne kısa mesajla ulaşabilecek ve cevap alabilecekler.

Erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik konusu sadece mimari düzenlemelerde, caddelerde binalarda değil, hizmetin her alanında yansımaları olan bir olgudur. Özellikle bilgiye erişim toplumun tüm fertleri için bir haktır. Türkiye’de, başta Anayasada düzenlenen bilgi edinme hakkıyla bu temel gereksinim güvence altına alınmıştır.

Ülkemizin de taraf olduğu Birleşmiş Milletler Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme, kamusal alanların ve mekânların engelli kişiler için erişilebilir olmasını, ayrıca, bilgi ve iletişim alt yapısının geliştirilmesini öngörmektedir. Çalışmalarını Sözleşmenin çizdiği ufuk doğrultusunda gerçekleştiren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı özürlüler ve yaşlıların hayatını kolaylaştırmak ve sosyal hayata katılımını arttırmak amacıyla geliştirilen projelere öncülük etmekte ve ülkemizde vatandaşlara sunulan hizmetlerin en iyi şekilde gerçekleştirilmesi için yoğun çaba sarf etmektedir.

Ülkemizde engellilere yönelik hizmetlerin öncülüğünü üstlenen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü giderek daha yaygın hale gelen işaret dili tercümanları, eğitim malzemeleri ve benzeri desteklerle her geçen gün daha fazla hayatın içinde olan işitme engelliler için bir adım daha atıyor. 

Son olarak Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünün öncülüğünde yürütülen çalışmalar neticesinde işitme engellilerin kullanımına sunulan “Türk İşaret Dili Sözlüğü”nden sonra işitme engellilere yönelik yepyeni bir hizmet daha başlıyor.

Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü bundan böyle işitme engellilere kulak veriyor ve iletişimde engelleri kaldırıyor. İşitme engelliler artık (0 312) 284 38 38 numaralı telefona kısa mesajla ulaşabilecekler cevap alabilecekler. İşitme engelli vatandaşlarımız sadece cep telefonlarını kullanarak ya da kısa mesaj özellikli sabit hatlarından Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü personeline doğrudan ulaşarak hizmetler hakkında bilgi alabilecek, sorunlarını, görüş ve önerilerini iletebilecek ve çözüm önerileri sunabilecekler.

kaynak:aile.gov.tr

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın