İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ağaç Fidanı Hangi Mevsimde Dikilmelidir?

Ağaç Fidanı Hangi Mevsimde Dikilmelidir? 

Ağaç Fidanı Hangi Mevsimde Dikilmelidir?
Cevap: İklim ve coğrafya özelliklerine göre dikilen ağaç fidanları, kışların ılık geçtiği topraklarda sonbahar mevsimlerinde dikilmelidir. Kışların soğuk olduğu topraklarda ise genellikle ilkbaharda dikim yapılarak, verim elde edilebilir.

Meyve Fidanları Ne Zaman Dikilmelidir?
Meyve fidanlarının tür ve niteliklerine bağlı olarak yapılan dikim işlemlerinde, kışın yaprakları dökülen meyve ağacı türlerinde; yaprak döküm zamanlarından itibaren dikim yapılabilir. İlkbaharın başlangıcına kadar dikim işlemleri yapılabilir.

Kış mevsimlerinin çok yoğun ve sert olmadığı bölge ve şehirlerde ise sonbaharda fidan dikimi yapmak daha idealdir. Dikilen meyve fidanının özelliklerine ve coğrafi özelliklere göre değerlendirme yaparak, fidan dikimi yapabilirsiniz.

Meyve Fidanları Nasıl Dikilir?

Dikim yapılacak alanın ve toprağın analiz edilmesi, sağlıklı fidan yetiştirmeyi sağlayan temel formüllerdir. Toprak niteliğinin analiz edilmesi, iklimsel özellikler ve coğrafi koşullara göre dikim yapılmalıdır.

Özellikle çoklu dikim yapıldığı durumlarda, tüm fidanların aynı derinlikte dikilmesi önem taşır. Aşı noktaları baz alınarak, yüzeyden minimum 5- 10 cm yukarıda olacak şekilde dikim yapılmalıdır. Fidanların aşı noktası, toprak yüzeyinin alt kısmında olursa fidanlar kurur.

Fidan Dikiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?
Taze gübre kullanmak, fidan kalitesini artıran unsurlar arasındadır. Çiftlik gübresinin tercih edilmesi ve fidanın kök kısmına temas ettirilmemesi oldukça önemlidir. Budama işlemi, istenilen şekle göre yapılmalıdır. Fidanın tür ve niteliğine, taç yapısına göre dikim işlemine özen gösterilmelidir.

Kazık köklerin kesilmesi, kırıkların- kurumuş dallarının temizlenmesi önemlidir. Ortalama 50×50 cm ölçülerinde açılan toprak çukurlara dikilen meyve fidanları, işlem sonrasında toprakların aynı konum ve sirkülasyonda kapatılmasıyla tamamlanmalıdır.

Dikim işleminde yüzeyin temiz olması, taş ve çakıl parçalarının olmaması önemlidir. Köklerin ideal şekilde gelişmesi, yumuşak toprakla doldurulmadı ve sağlıklı gübre ile beslenmesi önemlidir. Rüzgardan korunma sağlayacak şekilde, fidanın çubuğa bağlanması ve dalların fazla sıkı olmaması gereklidir.

Can suyu vermek için ideal form oluşturulmalıdır. Fidanın çevresinde ideal boyutlarda havuz oluşturulur ve dikim işlemi bittikten sonra, can suyu eklenir. Soğuk dönemlerde ve don riski olan zamanlarda sulama işlemine özen gösterilmeli, can suyunun erken saatlerde verilmesine özen gösterilmesi gereklidir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın