İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2015’te Ne kadar Engelli İstihdam edilecek

Hükümetin 2015 yılı programına göre, kamuda istihdam edilen engelli sayısı “tahsis edilen kontenjan” kapsamında artırılacak

Hükümetin 2015 yılı programına göre, engellilere yönelik eğitim, istihdam ve bakım hizmetlerinin etkinliği ve denetimi artırılacak, bu kapsamda kaynaklar daha verimli kullanılacak ve fiziksel çevre şartları engellilere uygun hale getirilecek.

Kamuda istihdam edilen engelli sayısı “tahsis edilen kontenjan” kapsamında artırılacak.

– Peki bu ‘tahsis edilen kontenjan kapsamında’ ne anlama geliyor?

Devlet Personel Başkanlığı Haziran 2014 verilerine göre; kamuda açık engelli kontenjanı (boş engelli kadrosu) 23.545’tir. EKPSS 2014/2 yerleştirmelerinde 3.717 engelli atandığına göre; şu an kamuda açık engelli kontenjanı yaklaşık 20 bin. Kamuda açık engelli kontenjanı belli olduğuna göre; ‘tahsis edilen kontenjan kapsamında’ sözü, 20 bin kadronun 2015 yılında doldurulacağı anlamına mı geliyor?

Hükümetin 2015 yılı programı kapsamında, 2015 yılında kamuda ne kadar engelli istihdam edileceği belirtilmiş olmalıdır. Belirtilen sayının yüksek olması için Sayın Bakan Ayşenur İslam’ın devreye girmesi, engellilerin en büyük beklentisi.

Atanmayı bekleyen binlerce engelli memur adayının, ‘yıllık yerleştirme takvimine EKPSS atamalarının da eklenmesi’, bekledikleri bir diğer önemli konu.

Gerek EKPSS/2 kadrolarının ilk açıklandığı dönemde, gerekse EKPSS/2 kadroları için yapılan açlık grevi eyleminde sayın Bakan Ayşenur İslam hep sessiz kalmıştır. Sayın Bakanın bu davranışı engellileri derinden yaralamıştır. Engelliler, “Sayın Bakan biz engellilere neden bu kadar uzak?”, “Neden EKPSS kadroları ile ilgili sessiz kalmakta?” diye sormaktalar. ‘Şehit ve gazi yakınlarına kadro ayrılması ile ilgili gösterdiği çaba ve ilgiden dolayı memnuniyet duyuyoruz ve kendisini bu çabalarından dolayı takdir ediyoruz. Aynı ilgiyi biz engellilere de göstermesini canı gönülden istiyoruz.’

Sayın Bakanın engellilerin sesini duyması temennisiyle…

engellilersitesi.com

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın