İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2014 EKPSS öncesi ne kadar atama yapılacak?

2014 yılında yapılması planlanan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (EKPSS) kadar, 2012 yılında yapılan sınava girmiş olan engellilerden kaçının atamasının yapılacağı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanına soruldu.

Milletvekili Osman Faruk LOĞOĞLU tarafından verilen soru önergesi ile, 2012 yılında gerçekleştirilen sınavın sonuçlarına göre yapılacak atamalar konusu Meclis gündemine taşındı.

Verdiği önergede;

-Engellilerin kamuda istihdamı için 29 Nisan 2012 tarihinde, eski adıyla Özürlü Memur Seçme Sınavı(ÖMSS) yapıldığını ve sınava yaklaşık 120 bin kişinin katıldığını,

-Sınavdan sonra 2012 ve 2013 yıllarında yapılan atamalarla toplam 11.180 engellinin atamasının yapıldığını,

-Devlet Personel Başkanlığı’na göre kamudaki engelli memur kadrosu açığının 23 bin 360 olduğunu ve yeni kurulan bakanlıklar da hesaba katıldığında bu sayının 27 binin üzerinde olduğunun ileri sürüldüğünü,

-Kadro ihtiyacı ve şimdiye kadar atanan engellilerin sayısını göz önünde bulunduran ve ÖMSS’den yeterli puanı almış olan engellilerin, bir sonraki sınavın yapılacağı 2014 yılına kadar yeni bir atama yapılmasını beklediklerini,

-Konuya ilişkin olarak yapılan açıklamaların daha önce verilen sözlerle çelişmesinin, atama bekleyen engellileri ve ailelerini tedirgin ettiğini

belirten Milletvekili LOĞOĞLU, konuya ilişkin olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma ŞAHİN tarafından şu sorulara cevap verilmesini istedi.

1- 2014 yılında yapılacağı söylenen Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’na

(EKPSS) kadar 2012 yılında sınava giren engelli vatandaşlarımızdan kaçı boş kadrolara atanacaktır?

2- 2012 ve 2013 yılında yapılan atamalardan sonra Kasım 2013 itibariyle kamu kurum ve kuruluşlarında engelli memur kadrosunun durumu nedir? Kaç boş kadro vardır? Boş kadroların kurumlara göre dökümü nedir?

3- Boş tutulan kadrolara ilişkin olarak 5763 sayılı kanun hükümlerine göre işlem yapılmış mıdır?

4- 2014 yılında yapılacağı söylenen EKPSS için kadro bildirimlerinin dökümü nedir?

5- 2012 ÖMSS sınavından yeterli puanı alıp ataması yapılmayan kaç engelli vatandaşımız vardır? Başka bir ifadeyle puan sıralamasına göre ilk 10 binin içinde yer alıp açıkta kalan var mıdır?

6- 2012’de yapılan sınava giren ve yeterli puanı alan engelli vatandaşlarımız atanabilmek için tekrar 2014 yılında yapılacak sınava mı gireceklerdir? Eğer öyleyse, bunun gerekçesi nedir?

7- Orta öğretim mezunu engelli vatandaşlarımıza ayrılan kadro oranının düşük olmasının gerekçesi nedir?

Kaynak: memurunyeri.com

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın