İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

17 Ağustos Depreminden çıkan Aslan !

17 Ağustos 1999 depremi… Tarifsiz acı. O gün Yalovalı İsmail Ar da enkaz altında kaldı. Çıkarıldığında belden aşağısı felçti. Yılmadı, basketbola sarıldı. Galatasaray formasıyla çok kupa kaldırdı. Şimdi Londra’da milli formayla Türkiye’yi temsil edecek
Osman HÖKEMEN / YALOVA
Türkiye’nin unutmak istediği gün 17 Ağustos 1999. Aradan 13 yıl geçti. Binlerce can alan, yıllar geçse de unutulmayacak acılar, izler bırakan Marmara depreminin yaraları hala taze. Bir de enkaz altından çıkıp, yeni bir hayata umutla sarılanlar var. Onlardan biri İsmail Ar. Türkiye’nin yüzakı sporcularından. İsmail Ar, depreme Yalova’nın Kazımiye Köyü’nde yakalandı. Enkaz altında kalmıştı. Ailesi ve köylülerin yardımıyla moloz yığınlarının altından çıkabildi. 
Bursa Uludağ Tıp Fakültesi’ne kaldırılan Ar’a ‘Omurilik zedelenmesi’ teşhisi kondu. 6 ay tedavi gören Ar, tekerlekli sandalyeyle yeni yaşama başladı. Yılmadı, önce okulunu bitirdi. Yalova Sakatlar Derneği’nin öncülüğünde kurulan Yalova Ortopedikler Spor Kulübü’nün Tekerlekli Sandalye Basketbol takımına kaydını yaptırdı.
SARI-KIRMIZI BİR ÖYKÜSÜ VAR
İki sezonda dikkatleri üzerine çeken Ar, ‘Basket Kralı’ olduktan sonra Galatasaray’dan teklif aldı, Sarı-Kırmızılı formayı giymeye başladı. Galatasaray ile 3 Avrupa Kıtalararası şampiyonluk, 3 Avrupa Şampiyonluğu, 5 defa Türkiye Ligi şampiyonluğu gördü. Milli Takım ile Avrupa ikinciliği başarısı yaşadı. Şampiyonlar Ligi’nde ise ilk 5’e iki kez seçildi.
AY-YILDIZLA LONDRA’DA
Başarılı basketbolcu, şimdi de İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenecek olan Paralimpik oyunlarında ülkemizi Milli formayla temsil edecek. Yalovalılar ise şehrin çeşitli işlek caddelerine Ar’ın fotoğraflarını asarak ona destek oluyor.
BENİ GÖRÜP ÖRNEK ALSINLAR
BAŞARILI oyuncu yaşadıklarını şöyle anlatıyor: Rehabilitasyon amaçlı başladığım bu spor sayesinde istediğim her şeyi başardım ve elde ettim. En büyük hedefim olimpiyat oyunlarını da şuan gerçekleştiriyorum. Engellilere az da olsa pozitif anlamda örnek olabiliyorsam bu benim için büyük mutluluk. Bir insan ne isterse istesin yapacağına inanırsa kesinlikle onu yapar.  Ben çok savaştım, hırs yaptım ve kazandım.
HAYATININ AŞKI EN BÜYÜK DESTEK 
AR, 2009’da komşu köyden Ela Akay’la tanıştı, 2011’de dünyaevine girdi. Çift, ‘Birbirimizi seviyoruz, hiçbir şeyi sorun etmiyoruz’ diyor. Maçlarda da eşinin en büyük destekçisi olan Ela, ‘İsmail’in başarıları bizleri gururlandırıyor. O benim için bir engelli değil; bana el uzatan, destek olan, en büyük yardımcım, eşim, dostum, canım ciğerim’ diyor.

Bir yorum

  1. Engelleri insanların bir kusuru gibi gören ve dışlayan zihniyetlerin suratına tokat gibi çarpan bir yazı olmuş ifade etmedende geçmek istemedim. Bir çok sağlıklı kişinin sağlam uzuvlarıyla yapamadığını engelli insanlar engelleriyle aşıyorken bence herkesin dönüp bir aynaya bakması gerekiyor.

Bir yanıt yazın