İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

The house where the Virgin Mary lived in Turkey

The house where the Virgin Mary lived in Turkey

Ephesus house of virgin Mary

Hristiyanlık inanışına göre Hz. İsa’nın çarmıha gerilişi hadisesinden sonra Hz. Meryem, havari Yuhanna (St. Jean) ile birlikte bu bölgeye gelmiş ve hayatının son yıllarını burada geçirmiş. Ev bu yüzden kutsal hac yerlerinden bir olarak kabul edilir. Günümüzde Hazreti Meryem Ana Derneği’ne ait olan yapı 1891’de İzmirli Lazaristler tarafından bulunmuştur.

1950’li yıllarda restorasyon çalışması yapılan Meryem Ana Evi’nin Vatikan tarafından da kutsal olduğu ilan edilmiş 1952’de ise Vatikan tarafından hac yeri olarak ilan edilmiştir. Hıristiyan aleminde bu bölgeye hac seferleri düzenlenmektedir. Gelen hıristiyanlar hacı sayılmaktadır.

1967 yılında Papa VI. Paul ve 1979 yılında Papa II. Jean Paul ve de yakın zamanda Papa XVI. Benedict tarafından hac ziyaretleri gerçekleştirilmiştir. Her yıl Ağustos ayının 15’inde yani Hz. Meryem’in ölüm gününde, Vatikan tarafından organize edilen büyük ayine ev sahipliği yapar.

ENGLISH:

According to Christian belief, Hz. After the incident of the crucifixion of Jesus, Hz. Mary, the apostle John (St. Jean) came to this region and spent the last years of his life here. The house is therefore considered one of the holy places of pilgrimage. Today, the structure belongs to the Mother Mary Association in 1891 was found by the Lazarists from Izmir.

The House of Virgin Mary, whose restoration work was carried out in the 1950s, was declared sacred by the Vatican and in 1952 it was declared a place of pilgrimage by the Vatican.

In 1967, Pope VI. Paul and Pope John Paul II in 1979. Jean Paul and also Pope XVI. Benedict conducted pilgrimage visits. Every year on the 15th of August, Hz. On the day of the death of Mary, it is home to the great ritual organized by the Vatican.


Tags: Efes, Ephesus, Ephesus house of virgin Mary, izmir, Meryem Ana Evi, virgin mary, 

virgin mary house


İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın