İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Okulda ki Zorunlu Staj süreleri Emeklilik hesabında dikkate alınır mı?

Çoğu arkadaşımızın sorup öğrenmek istediği sorulardan biride okulda iş hayatına hazırlık amacıyla çeşitli özel ve tüzel kurumlarda yapılan staj süresi emeklilik hesabında dikkate alınır mı? sorusudur. Bu sorunun cevabı hayır.Nedeni ise Okul yıllarındaki zorunlu staj nedeniyle yapılan sigortalılıkta, sizi emekli edecek olan ve uzun vadeli sigorta kolları olarak adlandırılan malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına prim ödenmez. Kısa vadeli sigorta kolları olarak adlandırılan, hastalık, işkazası ve meslek hastalığı ve analık sigortasına prim ödenmektedir. Dolayısıyla sigorta başlangıç tarihi olarak; kısa vadeli sigorta kollarına prim ödemeye başladığınız staj başlama tarihini değil, uzun vadeli sigorta kollarına prim ödemeye başladığınız tarihtir.

Bu konuda bir arkadaşımız hiç erinmemiş ve ilgili kuruma dilekçe ile bu soruyu sormuş. Aldığı cevabı aynen aktarıyorum.

11 temmuz 2005 yılında s.s.k. ya dılekce ıle basvurdum aldıgım yanıt şu oldu..
ssk nın resmı cevabı:
sigortada gecen süreler stajyerin bağlı olduğu eğitim kurumlarından statüsünden doğan mecburiyetini yerine getirme esasına dayandığından sıgortalı hızmet olarak degerlendırılmemektedir.

506 sayılı Sosyal Sıgortalar Kanununun 3.üncü maddesinin (I/H)fıkrası uyarınca resmi meslek ve sanat okullarıyla, yetkili resmi makamların müsadesiyle kurulan meslek ve sanat okullarıyla, yetkili resmi makamların musadesıyle kurulan meslek veya sanat okullarında tatbiki mahıyetteki yapım ve üretim işlerinde çalışan öğrenciler sigortalı olamazlar.

ancak aynı maddenin (II/B) fıkrasında 3308 sayılı cıraklık ve meslek Eğitimi kanununda tarifi ve nitelikleri belirtilen işletmelerce beceri öğrenimi gören öğrenciler hakkında iş kazası ve meslek hastalıgı ile hastalık sigortası uygulanmakta, malüllük yaşlılık ve ölüm sigortaları primi kesilmemektedir.

yazan: SSK BAŞKANLIĞI SİGORTA İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TAHSİSLER DAİRE BAŞKANLIGI (SIHIYYE – ANKARA)

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın