İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Memur, diplomasını kiraya verebilir mi?

657’e tabi olarak çalışan Devlet memuru, diplomasını bir özel şirkete kiralayabilir mi?

SORU: Benim bir sorum olacak. Cevaplayabilirseniz çok sevinirim.
Yaklaşık 4 yıldır devlet memuruyum. Aynı zamanda Harita mühendisliğini okuyorum. Bu yıl mezun olacağım. Sorum şöyle;
Bir arkadaşım 2 yıllık inşaat mezunu ve 2 arkadaşı ile bir büro açtılar. Benim diplomamı istiyor kullanmak üzere. Devlet memuru iken diplomamı verip çalıştırma şansım var mı acaba.
CEVAP: Devlet memurunun kazanç anlamında neleri yapıp neleri yapamayacağı 657 sayılı Kanunun 28. maddesinde düzenlenmiştir.

Maddede yer alan düzenleme şu şekildedir:

“Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç). Memurlar, mesleki faaliyette veya serbest meslek icrasında bulunmak üzere ofis, büro, muayenehane ve benzeri yerler açamaz; gerçek kişilere, özel hukuk tüzel kişilerine veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına ait herhangi bir iş yerinde veya vakıf yükseköğretim kurumlarında çalışamaz.”

Bu maddeye göre, şirket kurma sınırlamasına ilave olarak, bir Devlet memuru;

1-Ticaret veya sanayi şirketlerinde görev alamaz.
2- Özel şirketlere ait işyerlerinde çalışamaz.

Sizin olayda, her ne kadar bir çalışma olmadığı diplomanın kiralamaya verildiği belirtilse de, sonuçta diploma sizi temsil etmektedir ve siz o şirkette çalışan bir pozisyonda olursunuz.

Bu nedenle bir memurun, diplomasını kiraya vermesi mevcut madde bağlamında söz konusu olamaz.

www.memurlar.net

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın