İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Engelli bir insan Pes der mi?

Engelli bir insan Pes artık der mi?
Merhabalar saygı değer arkadaşlarımız.Bildiğiniz üzere ben bedensel engelli sol tarafı kol başta olmak üzere % 60 engelli olan ve yıllardır EKPSS sitesinde ve sayfasında sizlerle birlikte tüm zorlukları aşarak buralara gelmiş bir arkadaşınızım.

Şimdi diyeceksiniz ki Nur ne oldu hayırdır.Belkide eminim ki ne alaka Nur diyeniniz bile olacaktır.
Sizlere ufak bir sorum olacak ve bu soruma bir empati ile yaklaşmanızı hatta kendinizi benim yerime koymanızı istiyorum.

Benim sol kolumun %30 u anca çalışıyor hatta o kadar bile değil.Sol ayağım derseniz yine o şekil tamam küçük bir aksaklık var o kadar.İstediğim zaman istediğim dakika hatta istediğim saniye gideceğim yere gidiyor ayağımın fazla bir sıkıntısını görmedim Allahıma binlerce şükürler olsun ki ayağımdan ve bacağımdan yana şansım çok ama çok şanslıyım.

Ama gelim şimdi sol koluma Kolum hiç tutmuyor anca ve anca hafiften parmaklar işlev görüyor.O da ne işe yarıyor biliyor musunuz?Çok ağır olmamak şartı ile tencere kaldırmaya,hortum tutup balkonları yıkamaya ve son olarak ise sofra bez gibi şeyleri katlamaya ve güzel olmamakla birlikte soğan patates vs doğramaya bu kadar.Bana yazık değil mi?

Geriye kalan tüm işlerimi sağ kolum yapıyor.Tek elimle süpürge yapıyorum bulaşıkları yerine diziyorum.Çayımı demleyip misafirlerimi ağırlıyorum Peki ama benim suçum günahım neyde bu kadar yükün altına giriyorum.

Geçenlerde çok ama çok sevdiğim bir bayan arkadaşıma gittim Adı Aslı Melike onunda ayağı yanlış iğneden felç kalmış ama oda benim gibi hızlı olmasa bile yürüyor evinin tüm işlerini yapabiliyor.Her şeyden önce aslı melike bir Anne ve iki evlat sahibi.Biz bu arkadaşımla dertleşirken bana şöyle bir soru yöneltti
Nur sen istediğin gibi ayakkabı giyebiliyorsun Özellikle de bir karış topuklu ayakkabı giyebiliyorsun dedi ve nur seni görünce çok ama çok imreniyorum dedi.

Bende dedim ki Aslı ya canım benim sence topuklu ayakkabı giymek bir marifet mi?
Bende tek elimle saçlarımı toplayamıyorum bağlayamıyorum! Ayrıca biliyor musun bir bayan için saç ne kadar önemli ve ne kadar özel bir şey.Ama malesef bir nur olarak her gün Annemin eline tarak verip bağlatmak yada belik ördürmek zorunda kalıyorum dedim.

Ve bu konuşmanın ardından her ikimizde içimizi çektik ve sessizliğe gömüldük.
Saygılarımla,
NUR KILIÇ

UYARI:Bu köşe yazısının telif hakları Nur Kılıç‘a ve yayın hakları engelsizdunyam.org’a aittir. “www.engelsizdunyam.org” biçiminde aktif bağlantı kurularak, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın