+ Konuya Cevap Yaz
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Memurluğu dondurup eğitime devam edebilirmiyim?

  1. #1
    Üye
    Üyelik tarihi
    Haziran.2016
    Nereden
    afyon
    Mesajlar
    4
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2

    Memurluğu dondurup eğitime devam edebilirmiyim?

    Sponsorlu Bağlantılar

    1 yıl görev yapip memurluğu dondurup, eğitimime devam etmek istiyorum ve 3 sene sonra da memurluğuma devam etmek istiyorum. Bu şekilde memurluğumu dondurabilir miyim?

    Bir yil memurluk yaptiktan sonra dondurup egitimime devam edebilir miyim?

  2. #2
    Editör MuTeBer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2012
    Nereden
    Selçuk Sel
    Mesajlar
    2.517
    Beğenmiş
    91
    Beğenilmiş
    23

    Sponsorlu Bağlantılar

    Kamuda çalışırken üniversite okumak mümkün mü?

    Kamu personelinin mesai durumu

    657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 99.maddesi şu şekildedir: "Memurların haftalık çalışma süresi genel olarak 40 saattir. Bu süre Cumartesi ve Pazar günleri tatil olmak üzere düzenlenir. Ancak özel kanunlarla yahut bu kanuna veya özel kanunlara dayanılarak çıkarılacak tüzük ve yönetmeliklerle, kurumların ve hizmetlerin özellikleri dikkate alınmak suretiyle farklı çalışma süreleri tespit olunabilir."

    Aynı Kanunun 100. Maddesinde ise "Günlük çalışmanın başlama ve bitme saatleri ile öğle dinlenme süresi, bölgelerin ve hizmetin özelliklerine göre merkezde Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca, illerde valiler tarafından tespit olunur."

    Bu maddelere dayanılarak da Bakanlar Kurulu kararıyla, merkezi kurumların mesaisinin 09.00 ile 18.00 arası olması, diğer kurumların ise 08.00 ile 17.00 arası olması düzenlenmiştir.

    Bu çalışma saatleri konusunda memur, sözleşmeli personel, KİT personeli, işçi ayrımı kural olarak yoktur. Hangi statüde çalışılırsa çalışılsın bu saatler aynıdır.

    Personel mevzuatında eğitim izni var mı?

    Devlet Memurları Kanunu ve diğer personel mevzuatında yıllık izin, sağlık izni, analık-babalık izni, süt izni gibi izinler olmasına rağmen eğitim ve okul konusunda herhangi bir izin düzenlemesi bulunmamaktadır.

    Mesaide devamlılık şart

    Personel mevzuatında eğitim izni olmadığı için mesai saatleri içinde personelin görevi başında olması gerekmektedir. Ve yasal dayanak olmadığı için bu amaçla böyle bir izin de verilemez. Ancak yıllık izinler bunun için kullanılsa da bu da tüm yıl süren üniversite eğitiminin ancak birkaç haftası için yeterli olabilecektir.

    Kurum esneklik sağlar mı?

    Bu tamamen kurumda bağlı olduğunuz yöneticilerin inisiyatifinde olan bir durumdur. İstenirse buna göz yumularak idare edilebilir. İstenirse hiç izin de verilmeyebilir. Bu konuda burada net bir şey söylemek mümkün değil.

    Anayasal bir hakkınız var mı?

    Anayasanın sosyal ve ekonomik haklarda eğitim hakkı düzenlenmektedir. Buna göre Devlet eğitimi destekler ve gerekli tedbirleri alır. Ancak bu genel olarak eğitim imkanı olmayan ekonomik durumu zayıf kişiler ve ailesi tarafından eğitimine izin verilmeyen kişilerin eğitime kazandırılması şeklinde uygulama bulmaktadır.

    Ayrıca, sizin mesai nedeniyle eğitiminize izin verilmemesi sadece sizin yararınızı etkilemektedir. Ancak mesaide olmamanız nedeniyle kamu hizmetinin aksaması ise kamu yararını etkileyecektir. Ve kamu yararı sizin bireysel yararınızdan üstün olduğu için bu açıdan da mesaiye öncelik verilmesi gerektiği öne çıkmaktadır.

    İkinci öğretim okuyanların durumu

    Üniversitelerin ikinci öğretimlerinde okuyanların ise durumu biraz daha kolay olmaktadır. Ancak bazı üniversitelerde ikinci öğretim dersleri 14.00'de kimisinde ise 17.00'den sonra başlamaktadır. Genel olarak 17.00'dan sonra başlayan öğrenimler için kamuda çalışmak pek sıkıntı olmamaktadır. Ancak yine de 17.00'daki derse yetişmek için mesaiden belli bir süre önce çıkılması gerekebilmektedir. Bu durum ise yine dediğimiz gibi çalıştığınız kurum yöneticisinin takdirine bağlı olarak değişmektedir. Kimisi bu konularda destek olurken kimisi tam köstek olabilmektedir.

    Sonuç olarak

    "Üniversite okuyorum/okuyacağım. KPSS lise/önlisanstan X puan aldım. Bir yere veya okuduğum yere atanırsam hem okuyum hem çalışabilir miyim?" gibi soruların cevabı şudur

    1- Bu konuda herhangi özel bir izin yoktur.

    2- Kurumunuz sizi idare edebilir de etmeyebilir de.

    3- Aslolan mesaiye devam etmenizdir.

    4- Okulunuz aksaması kurumun değil sizin bir sorununuzdur.

    Memuriyete başlayan bazı kişiler eğitime devam etmek için memuriyetten ayrılmaktadır. O mesleğe girmek için çırpınan ve zor durumda olan insanlar da düşünüldüğünde Üniversite okuyan KPSS adaylarının bu bağlamda iyi düşünerek net bir karar verdikten sonra tercih yapmaları mantıklı olacaktır.


    Kutay Seymen ARIKAN

    Kutay@memurlar.net
    www.memurlar.net
    Lütfen Özel Mesajla soru sormayınız. Sitemizde konu açarak sorularınızı sormanız sizinle aynı durumda olan bir çok kardeşimize fayda sağlayacak aynı zamanda daha çok cevap alma hakkınız doğacaktır. Soru sormak için TIKLAYIN

+ Konuya Cevap Yaz

Benzer Konular

  1. Üniversiteye açıktan devam edebilirmiyim?
    Konu Sahibi Kayıtsız Üye Forum Sorun > Cevaplayalım
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 30.Temmuz.2016, 19:12
  2. Santral Memurluğu sertifikam yok, Tercihlerde Santral Memurluğu yazabilirmiyim?
    Konu Sahibi Kayıtsız Üye Forum EKPSS Haberleri - Atamalar - Gündem
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 02.Haziran.2016, 21:06
  3. Heyet Raporuma İtiraz Edebilirmiyim?
    Konu Sahibi Realist Forum EKPSS Haberleri - Atamalar - Gündem
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 23.Şubat.2012, 18:57
  4. 428 çocuk, özel eğitime muhtaç
    Konu Sahibi karcicegi Forum Özel Eğitim & Rehabilitasyon
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 10.Aralık.2010, 16:40
  5. Bursa'da Engelliler İş Okulu Eğitime Başlıyor
    Konu Sahibi Defnex Forum Engelli Haberleri
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 13.Ağustos.2010, 16:11

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •