İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

EKPSS (ÖMSS) hakkında sıkça sorulan sorular ve cevapları

EKPSS (ÖMSS) hakkında sıkça sorulan sorular ve cevapları

Değişmem seni bembeyaz gök yüzüne değişmem masmavi denizlere sen yeşilin engüzelinden bile güzel sen gökkuşağını bile kıskandıran rengarenk tuval sen karanlık dünyamın eşsiz renk senfonisi siyahımın güneş perisi sen farkedememişliklerimin sonucusunun bir ötesi sen uzaklarda aradığım özgürlüğümün ta kendisi.

-Erol öztamur-
Her haftaki gibi bir girişle daha başladık yazıya. ya da başlanmış yazıları devam ettirelim bir manada bugüne kadar anlamadığınız, sorduğunuz sorularınızın bir nevi toplanmış hali ya da benim belki bilmeyenler var dediğim soruların cevapları var aşağıda. Ama aşağıya inmeden önce şuna karar verin önümüzdeki sınava girecek ve bir yerlere atanacaksınız yeni şeyler olacak hayatınızda gelecek bir adım daha yaklaşacak size hatta bir işe girdiğiniz de bekar olanlarınız evlilik için daha hazır hissedecek kendini. e nihayetinde memur olmuşsunuz size vermeyeceklerde kime verecekler kızı yada hangi erkek istemez ki eli ekmek tutan bir eşi. tabi bu söylediğim çok küçük bir azınlığınıza belki okuyanlar arasından birkaç kişiye ama hangi birkaç kişi işte orası sizde bitiyor . Eğer o birkaç kişiden biri benim derseniz inin aşağıya o kurduğunuz ütopyalarınızın gerçekleşmesi birkaç ay ötenizde artı bir iki bilgide benim faydam olur belki ama aklınızda küçük bir soru işareti varsa hiç uğraşmayın dünyaya istesenizde yüzde yüz barış hakim olmaz doymayan gönüller oldukça. Bu kadar çene yeter eğer o benim diyorsanız buyurun başlayalım hep birlikte bu arada ben yazılarımda şu maddenin şu fıkrası benzeri cümleler kurmuyorum sonuçta bunu yapsam dahi %99.9 unuz bakmayacak.
1 EKPSS-ÖMSS-EMSS (her neyse) ne zaman ?
Tarihi belli oldu 27 Nisan 2014 de yani şuandan itibaren tam 5 ay 2 gününüz var çok uzun gibi ama bir o kadarda kısa bir süre aradaki bağlantı sizin çalışma isteğinize ritminize göre değişir.

2-Ben bu sınava girebilir miyim?
Hayır giremezsin girebilmen için öncelikle tam teşekküllü bir hastaneden en az %40 engelli raporu alman gerek bunu sağlık raporuyla karıştıranlara birebir şahit oldum DİKKAT… raporunuz süreli veya sürekli olabilir girebilirsiniz yine de bu sınava ama şuna dikkat edin süreli raporlarda başvuru tarihinden en az 6 ay sonrasına kadar geçerli bir raporunuz olsun ki şayet atanırsanız ilk atamalarda rapor geçerliliğiniz bitmesin bunun nedeni kurumunuz sizden yeni bir rapor isteyebilir ve biliyorsunuz ülkemizde hiçbir hastanenin raporu diğerini tutmaz üzülmeyin (bu durumun yasal yaptırımı yok kişisel tavsiyemdir)

3- Tamam raporum var peki sınava nasıl başvuracağım ?
Valla onu net olarak bende bilmiyorum aslında ben dahil sınavı gerçekleştireler hariç kimse bilmiyor . çünkü sınav adı değişti tarihler değişti eski sistem biraz yorucu bir sistem ve eksiklikleri var bunlardan bir tanesi sınava girip giremeyeceğinize kaydınızı alan memur karar veriyor ve bu değiştirilebilir. Ayrıca bu işlemleri gerçekleştirmek için en az üç kurumun kapısını çalıyorsunuz ve bu sağlıklı değil bu yüzden bu soruya başvuru kılavuzu yayımlanmadan cevap vermek anlamsız olur . siz bırakın zamanını nasılını sınava bilgi ve psikolojik açıdan donanımlı girmek için yoğunlaşın geri kalan prosedür …

4- Şuradan mezun oldum, şurayı okuyorum sınava girebilir miyim?
Sınava girmeniz için önceki kılavuza göre en az lise mezunu olmanız gerek. Lisede okuyanlarda girebilir ancak sınavın yapıldığı sene içinde okuldan mezun olacağına dair müdürden bir yazı alırsa. Üniversitede okuyanlarda kafasına takmasın eğer son seneleri ise öğrenci işlerinden benzeri bir yazı alsınlar yada lise mezunu olarak girsinler, burada ine bir önerim var eğer son senenizse liseden girmenizi tavsiye etmem çünkü ülkemizde 5 bin lisans mezunu varsa 50 bin lise mezunu var ve siz hem okulla hem sınavla uğraşmak zorunda kalırken lise mezunları sadece sınava yoğunlaşacak bu da dez avantajlı bir durum

5- Peki sınava nasıl çalışacağım ?
Çok basit alın elinize bir kpss-öms-ekpss çalışma kitabı başlayın çalışmaya herhangi biri olabilir önemli değil mantık aynı mantık sizler farklı bir şeye değil kpss ye gireceksiniz adının değişmiş olması mantığını da değiştirmez kurslara katılın bizim burada var mı diye mesajlar atarak zaman kaybedeceğinize arayım HEM bürolarını yada engelli derneklerini bir cevap gelir yoksa başvurunuzu yapın çevrenizdekilere de yaptırın açılması için kursların ve son şahsi tavsiyem bol bol DUA edin ama içten ve saf böyle edilen hiçbir dua geri çevrilmeyecektir
Sadece bu beş soru sizi sınava kadar götüren sorular ekstradan bir şeyler aramayın sınavda nasıl olacak tarzından sorulara daha sonra sınav zamanı geldiğinde açıklık getirelim askerlik vs. ise atanırsanız gündeme gelecek önce atanmayı hak edin… bunları yaparken de asla kendinizi bir başkasıyla kıyaslamayın ben daha akıllıyım o daha hızlı beni geçer tarzında hele bunu kurslarda yapmaya kalkanlar var büyük hata yaparsınız kurduğunuz ütopyaların altında kalırsınız başkasında yada kendinizde gördüğünüz bir eksiklik hedeflerinizin yumuşamasına ve olma ihtimali olan 2016 daki sınava kadar tekrar hayal alemine dalmanıza ve birilerini bir şeylerle suçlayarak geçirmenize neden olur.
Erol Öztamur – 25.11 2013
İyi çalışmalar…
Soru ve görüşleriniz için iletişim adresi:
eroloztamur@gmail.com
https://twitter.com/eroloztamur

UYARI:Bu köşe yazısının telif hakları Erol Öztamur‘a ve yayın hakları engelsizdunyam.org’a aittir. “www.engelsizdunyam.org” biçiminde aktif bağlantı kurularak, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Bir yorum

1. Adsız Adsız

çok güzel bir yazı Erol kardeşim. Şu anki sistem ve önceki ÖMSS sistemi esasında kpss benzeri oduğundan çalışmak o kadar zor değil. önemli olan gerçekten istemektir. sınava girecek bütün arkadaşlara başarılar diliyorum. Erol kardeşimde bilir biz girdiğimizde şu söylendi bu söylendi. herkes sandalyesinin ucunda diken üstünde oturdu nice kavgalar ağız dalaşları yaşandı. bu yüzden arkadaşlar size en büyük tavsiyem sakin olun ve resmi kanaldan gelmeyen hiç bir habere kulak asmayın. bol başarılar dilerim… İsmail

Bir yanıt yazın