İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

EKPSS’ye Başvuru Nasıl Yapılır?

Kıpır kıpır içim gökyüzü kadar berrağım hüzünler yıldız misali küçük bir nokta kalbimde ben yarınım için bugün yollardayım umutlar ekiyorum bir sayfanın mürekkep bulaşmış satırlarına ben yarınım için bugün bir sınavdayım daha iyisini yaşamayı umduğum yarınlar için bugünlere katlanmak zorunda kaldığım bir sınavda…
Erol ÖZTAMUR

Uzun bir aradan sonra tekrar birlikteyiz bu süre içerisinde ben bir çok şey öğrendim hayata dair hayatımın en güzel gelişmelerinden birisi olan YGA ya ilk adımımı attım bilen arkadaşlar ne demek istediğimi anlamışlardır hayatta her an bir sınav attığımız her adım söylediğimiz her söz düşündüğümüz her olay yada olgu bu sınava cevaplarımızdır ve bu sınavların ete kemiğe bürünmüş hali hayatımızın belki de geri kalanının şekillendirici kalıbı hayallerin önündeki son kapı 2014 EKPSS (ENGELLİ KAMU PERSONELİ SEÇME SINAVI) ile karşı karşıyayız hayırlı olsun her birimiz adına size bir iki yenilikten bahsedip hemen sınava geçiyorum

-ÖSYM bu sene bence yapması gerekeni yaptı bu sizin işinize gelmeyebilir sevgili aday arkadaşlarım ama bu sınavda KİŞİ EĞER OKULUNDAN MEZUN OLMAMIŞSA ve şayet yapılırsa 2016 YILINA KADAR MEZUN OLACAKSA BUNUDA BELGELENDİRİRSE SINAVA GİREBİLİR burada liseli 2.3 sınıfta okuyan arkadaşlar pek rahat olamayabilirler yaş sınırı malumunuz

– 2012-ÖMSS’ye ortaöğretim düzeyinde başvuran özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu olanlar 2014-EKPSS’ye katılamayacaklarından (Yönetmelik gereği kura işlemine alınacaklardır.), bu adaylar, 2014-EKPSS başvuru süresi içinde başvurularını yapamayacaklar, kura için başvuruların başladığı tarihte başvuru yapabileceklerdir.(KAYNAK: EKPSS rehberi)

Ve bu yazıyı okuyan sizlerin en merak ettiği bölüme geldik EKPSS başvuruları 24 şubat itibariyle başladı ve 7 mart tarihine kadar devam edecek biliyorum ki bir çoğunuz bu başvuru aşamalarını hatmettiniz ve belki benden daha fazla ayrıntılı bilgiye sahipsiniz ; ancak ben bilmeyen yahut tam olarak kavrayamayan arkadaşlar için bir kez daha bahsedeceğim belki atlayabileceğiniz bir aşama olur diye sizin içinde tekrarlıyorum

-Öncelikle 2012 de giren arkadaşlar eğer tüm bilgileri aynı ise internet üzerinden kolayca ödemeyide yapıp başvuruyu tamamlayabilirler yada direk başvuru merkezine başvurabilirler

-Öğrenim bilgileri değişen adaylar başvuru merkezlerine gitmek zorundalar

-Engel bilgileri değişen adayla bu değişimi belgeler rapor yada benzeri belge ile A.S.P.B il müdürlüklerine gidip tekrar Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesi alarak başvuru merkezine gidecekler

HİÇ SINAVA GİRMEYEN ADAYLAR İÇİN
– linkini aşağıda vereceğim aday başvuru formunun çıktısını alın ve üzerinde gerekli alanları doldurun ve eğer e posta hesabınız yoksa mutlaka edinin hem ÖSYM istiyor hemde devlet memurluğuna girdiğinizde sürekli olarak kullanıyorsunuz

Bunun yanında ister ÖSYM sitesindeki ÖDEMELER kısmından isterseniz de banka aracılığıyla ödeyeceğiniz 25 TL yi yatırın (para yatırma işini eğer başvurunuzun kabul edileceğinden eminseniz bu aşamada yapın eğer sorun teşkil edebileceğini düşündüğünüz bir durum olursa ön kabul belgelerini aldıktan sonra yatırabilirsiniz)
-Engellilik bilgilerinizin olduğu en az %40 ve üstü orana sahip SAĞLIK KURULU RAPORU
-ADAY Başvuru formu
-Diploma aslınızı (aslı gibidir onaylı fotokopisi veya geçici mezuniyet belgesi de olabilir) ya da SINAVIN GEÇERLİLİK SÜRESİ İÇERİSİNDE mezun olabileceğinize dair bir belgeyi… (bu belgeyi müdür mevcut koşullarda okuldan şu tarihlerde mezun olabilir yazarak imzalasın yeterli
-nüfus kağıt yada geçerliliğini yitirmemiş pasaport
– eğer işitme engelliyseniz engelinizin ilk öğretime başlama yaşından önce olup olmadığını gösteren bir belge
-eğer zihinsel engelli iseniz ve 2006 yılından sonra mezun olmuşsanız ilinizdeki rehberlik araştırma merkezlerinde düzenlenmiş raporunuz gerekir eğer elinizde yoksa okulunuzdan yada RAM merkezlerinden talepte bulunabilirsiniz
Tüm bu belgeleriniz tamamlandığı takdirde yanınıza eğer varsa kolaylık olması için bir refakatçide alıp doğru A.S.B.P. il müdürlüğünün yolunu tutun

Burada görevliler zaten doldurma işlemini yapacaklardır bazen görevliler şöyle bir süzebilir olmadığınız birisi gibi davranmayın
Buradan size üç nüsha Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesi düzenleyecek ve birisini kendilerine alacaklar
Aldığınız bu belgelerle birlikte diğer belgelerinizde yanınızda olacak şekilde başvuru merkezine gidiyorsunuz burada zaten bilgileriniz ortama girecek ve eğer 2 yıldır sınava girmemişseniz fotoğrafınız çekilip sizden 3 TL ve Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesinin bir örneği raporunuzun fotokopisi engelli bilgi formu ve eğer insülin iğnesi kullanıyorsanız onun raporunu da alıp sizi uğurlayacaklar

Başvuru serüveniniz bundan itibaren arkadaşlar
Ve sınav gününü beklemeye başlayacaksınız sizlere tavsiyem bu sınavın bir son olmadığı belki hayatınızda yeni başlangıçların start noktası belki de akıp giden ömrün kısa bir durak noktası olduğunu unutmayın biliyorum ki her biriniz bu sınava büyük umutlarla bakıyorsunuz ancak şunu unutmayın herkes maalesef ki atanamayacak bunlardan birisi temennim siz olmayın fakat olursanız da bunu bir son olarak algılamayın . siz kendinize inanın ve üstünüze düşen azmi gösterin gerisi tevekküldür

Her birinize sınavda ve en önemlisi hayatta başarılar dilerim.
NOT: Kura ile alakalı başvuru yollarını ileriki zamanlarda paylaşacağım.

Bu konu ile alakalı her türlü isteklerinizi internet sitesi aracılığı ile yada sayfa üzerinden aktarabilirsiniz..
Yeni bir hafta yeni bir konu ile görüşmek üzere…
Soru ve görüşleriniz için iletişim adresi:
eroloztamur@gmail.com
https://twitter.com/eroloztamur

engelsizdunyam.org

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın