İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

EKPSS tercihlerinde dikkat edilmesi gerekenler

EKPSS tercihlerinde nelere dikkat etmeli? Nasıl tercih yaparım sorularına yönelik açıklama

EKPSS 2015/1 tercihleri 24 Nisan’da sona eriyor. EKPSS tercihleri devam ederken, tercihlerin nasıl yapılacağı, tercihlerde nelere dikkat etmek gerektiği konusunda, takipçilerimizden çok sayıda soru gelmekte. Özellikle de Kura ve Lise düzeyinden tercih yapacak adaylardan. Bu nedenle böyle bir yazı hazırladık. Tercihlerde nasıl bir yol izlenir, nelere dikkat edilir adım adım anlatmaya çalıştık.

1. ADIM

Açıklanan EKPSS 2015/1 kadrolarının incelenmesi:

KURAya başvuracak adaylar, BURAYA tıklayarak, kendilerine uygun 470 kadrodan 30 adet seçmeli ve biryere not etmeliler.

Tüm kadroları, EKPSS Tercih Robotumuzdan da inceleyebilirsiniz

LİSE mezunları BURAYA tıklayarak, Ortaöğretime ayrılan 2.605 kadrodan,

ÖNLİSANS mazunları BURAYA tıklayarak, Önlisansa ayrılan 775 kadrodan,

LİSANS mezunları BURAYA tıklayarak; Lisansa ayrılan 832 kadrodan,

Kendilerine uygun kadrolardan 30 adet seçmeli ve bir yere not etmeliler. .

* LİSE kadrolarında 2001 kodlu kadroları her lise mezunu tercih edebilirken, meslek liseleri kendi okul kodlarına ayrılan bölüm/alan kadrolarını ayrıca tercih edebileceklerdir ve bu kadrolar avantaj sağlayacaktır, puanları daha düşük olacaktır. Ayrıca sertifika istenen kadrolara dikkat edilmelidir.

* ÖNLİSANS kadrolarında 3001 kodlu kadroları herhangi önlisans programından mezun adaylar tercih edebilirken, bazı önlisans bölümlerine ayrılan bölüm/alan kadrolarını o bölüm mezunları ayrıca tercih edebileceklerdir ve bu kadrolar avantaj sağlayacaktır, puanları daha düşük olacaktır. Ayrıca, sertifika isteyen ve erkek-bayan tercih edemeyecek kadrolara dikkat edilmelidir. Sertifika istenen kadroya yerleşilmesi durumunda, istenen sertifikanın ibraz edilememesi, atamanın iptal edilmesine neden olacaktır.

* LİSANS kadrolarında 4001 kodlu kadroları herhangi bir 4 yıllık üniversite programından mezun adaylar tercih edebilirken, bazı lisans bölümlerine ayrılan bölüm/alan kadrolarını o bölüm mezunları ayrıca tercih edebileceklerdir ve bu kadrolar avantaj sağlayacaktır, puanları daha düşük olacaktır.

* Önlisans-Lisans mezunlarından, Teknik Hizmetler ve Sağlık Hizmetleri ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri sınıflarına dahil adayların, alt öğrenim düzeylerindeki kadrolara tercih hakkı bulunmakta. Adayların, bunu gözönünde bulundurmaları kendileri için avantaj olabilir.

* Sertifika ile ilgili EKPSS tercih kılavuzunda yer alan açıklama:

5) Örgün eğitim yoluyla zorunlu/ortak/seçmeli bilgisayar, büro yönetimi ve sekreterlik dersini alanlar ve bu hususu resmi olarak belgeleyen adaylar, “M.E.B.’dan Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikasına Sahip Olmak”, “M.E.B.’dan Onaylı Büro Yönetimi ve Sekreterlik Programı Sertifikasına Sahip Olmak”, niteliğine sahip olarak değerlendirilecektir.

EKPSS TERCİHLERİNDE ENGEL VE EĞİTİM BİLGİSİ EKSİKLİĞİ
2. ADIM

ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi‘ne, TC kimlik ne ve şifremizle giriyoruz.

“ÖSYM İşlem Takvimi” bölümüne tıklıyoruz.

Açılan sayfadan “EKPSS-2014/2 Tercih”e, sonra da “TERCİH YAP” seçeneğine tıklıyoruz.

Karşımıza EKPSS tercihlerini ekleyeceğimiz tercih sayfası çıkacak. Daha önce oluşturup kenara not ettiğimiz tercih listesindeki, kendimize uygun kadroların tercih kodlarını bu tercih sayfasına tek tek ekliyoruz. Ekleme işi tamamlandıktan sonra tercihlerimizi onaylıyoruz.

*Eğer tercih listemizi onayladıktan sonra, tercihlerimizde değişiklik yapmamız gerekirke, “TERCİH YAP” seçeneğine tıkladığımızda, “Tercih Bilgilerini Güncelle” seçeneğine tıklayarak, tercihlerimizde değişiklik yapabiliriz.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NİTELİK KODLARI:

Tüm Özel Koşullar

Nitelik Kodu
Açıklama
999
İlkokul
1000
Ortaokul
1001
İlköğretim
2001
Ortaöğretim Kurumlarının herhangi bir alanından mezun olmak
3001
Herhangi bir önlisans programından mezun olmak
4001
Herhangi bir lisans programından mezun olmak
7225
Güvenlik Tahkikatının Olumlu Sonuçlanması
6225
M.E.B.’Dan Onaylı Bilgisayar İşletmeni Sertifikası Sahibi Olmak
6237
M.E.B.’Dan Onaylı Büro Yönetimi Ve Sekreterlik Programı Sertifikası Sahibi Olmak
6297
M.E.B.’Dan Onaylı Kalorifer Ateşçiliği Sertifikası Sahibi Olmak
1101
Cinsiyeti erkek olmak
1103
Cinsiyeti kadın olmak

engellilersitesi.com

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın