İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

EKPSS atamalarında VHKİ hatası var

Sağlık Bakanlığı, EKPSS tercih kılavuzunda yer almayan belgeyi istedi

EKPSS tercih kılavuzundaki VHKİ kadrolarının, nitelik kodları arasında; ‘MEB onaylı bilgisayar işletmeni sertifikasına sahip olmak’ niteliği yoktu.

Binlerce aday, bilgisayar sertifikası niteliği istenmediği için VHKİ kadrolarını tercih etti.

Kurumlar, EKPSS tercih kılavuzunda istenmeyen belgeyi isteyebilir mi?

EKPSS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından; kurumlar, yerleşen adaylardan istedikleri evrakları yayınladı.

Sağlık Bakanlığı, EKPSS ile VHKİ kadrolarına yerleşen adaylardan, tercih kılavuzunda yer almamasına rağmen ‘Bilgisayar sertifikası’ istedi. Tıklayın

“8. V.H.K.İ Kadrolarına yerleşenler için; Milli Eğitim Bakanlığınca onaylı en az 120 saat süreli bilgisayar kullanım belgesine sahip olmak, okulların bilgisayar bölümünden mezun olmak veya örgün eğitim yoluyla zorunlu/ortak/seçmeli bilgisayar, büro yönetimi ve sekreterlik dersini aldığını belgelemek veya M.E.B.’dan Onaylı Büro Yönetimi ve Sekreterlik Programı sertifikası. “

Şimdi bu belirlemeye göre, eğer aday örgün eğitim yoluyla bilgisayar dersi almamış ise veya bilgisayarla ilgili bir bölüm mezunu değilse, kendisinden bilgisayar sertifikası istenecek. Sertifikası olmayan adayların da ataması yapılmayacak.

Ancak, Sağlık Bakanlığının yaptığı bu işlem yanlıştır ve açılacak tüm davalar kaybedilecektir. Zira kılavuzun 2.3 maddesi şu şekildedir: “…bu Kılavuzda yer alan kadroların karşısındaki başvuru şartları bölümünde aranılan şartların “tamamını” taşımaları gerekmektedir.”

Hiçbir kurum, kılavuzda yer almayan bir şartı isteyemez.

Öyle görünüyorki burada önemli bir hata yapılmıştır; ancak bu hatanın sorumluluğu adaylara yıkılamaz.
23.12.2014

Kaynak: engellilersitesi.com

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın