İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İş-Kur’dan İş Başı Eğitim Programına Katılanlara Aylık 949 TL Ücret

Türkiye İş Kurumu işbaşı eğitim programına katılan kursiyerlerine ödediği günlük 25 TL ücreti, 36,50 TL’ye çıkarttı.

Bu sayede, ayda 26 gün eğitim alan bir kursiyerin aylık ücreti 949 TL olacak. Eğitim programın 160 gün sürdüğü düşünüldüğünde ise bir kursiyer toplamda 5.840 TL ücret alacak.

İşte detaylar;

İş başı eğitim programı nedir?

İşbaşı Eğitim Programı, Türkiye İş Kurumuna kayıtlı işsizlerin sahip oldukları mesleki bilgilerini Kuruma kayıtlı işyerlerinde uygulama yaparak pekiştirmelerini, iş ve üretim süreçlerini bizzat görerek öğrenmelerini sağlamayı amaçlayan bir işi işbaşında öğrenme programıdır.

Programın amacı

İş başı eğitim programları vasıtasıyla mesleki deneyimi veya iş tecrübesi olmayan kişilere mesleki deneyim ve iş tecrübesi kazandırılarak bu kişilerin istihdam edilme imkanlarının artırılması amaçlanmıştır.

Ayrıca, nitelikli işgücü temin etmekte zorlanan işverenler, işe alacakları kişileri işyerinde çalışarak belli bir süre gözlemleme, bu kişilere eğitim vererek haklarında ayrıntılı bilgi sahibi olma ve işe alma konusunda isabetli bir karar verme imkanına da kavuşabileceklerdir.

Programa başvuru

İşbaşı eğitim programına katılmak isteyen kişiler, Türkiye İş Kurumunun web sitesinde yer alan veya il Müdürlüklerinin ilan panosunda yayımlanan ilanlara, internet üzerinden veya İl Müdürlüklerine bizzat giderek müracaat edebileceklerdir.

Başvuru sırasında aranılacak şartlar

Programa katılabilmek için aranılan şartlar

1-15 yaşını doldurmak,

2-İş-Kur’a kayıtlı işsiz  olmak

Ayrıca, ön lisans dahil üniversite öğrencisi olanlar da programa katılabilecek.

Ancak;

-İşverenin birinci veya ikinci derece kan hısımı veya eşi olanlar

-Programın başladığı tarihten önceki 3 aylık dönemde programı düzenleyecek olan işverenin çalışanı olan kişiler,

bu işveren ile düzenlenecek olan işbaşı eğitim programına katılamazlar.

Programdan yararlanmak isteyen işverenlerde aranılan şartlar

En az iki sigortalı çalıştırmak

İş-Kur’ kayıtlı işveren olmak

İş başı eğitiminin süresi

İşbaşı Eğitim Programı en fazla 160 fiili gün olarak düzenlenebilir.

Program günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanabilir. Yani günde en az beş saat olması durumunda haftada bir gün bile program düzenlenmesi mümkün.      

HAZIRLAYAN: Yaşar AYDIN

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın