İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bu çocukları çöpe at. dedi

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde, zihinsel engelli 3 çocuğuyla hayatta kalma mücadelesi veren bir kadın, eşinin, “Çocukları çöpe at, sen de git başka birisi ile evlen” diyerek kendilerini terk ettiğini söyledi.

Kazım Karabekir Mahallesi’nde, Hüseyin (17), Elanur (13) ve Kadir (6) isimli zihinsel engelli spastik 3 çocuğu ile kiralık bir evde yaşayan Melahat K., eşi tarafından 3 yıl önce terk edildi. Yürüyemeyen, konuşamayan çocuklarının her ihtiyacını karşılamaya çalışan talihsiz kadın, eşi Suat K.’nın, “Benim öyle çocuklarım yok. Çocukları çöpe at, sen de git başka birisi ile evlen. Benden sana hayır yok’ diyerek kendilerini terk ettiğini söyledi.

TERKETTİ GİTTİ

Görücü usulü ile 19 yıl önce zorla evlendirildiğini ifade eden Melahat K., “Evlendiğim zamandan beri kocamdan herhangi bir şefkat ve yardım görmedim. Bana hiçbir zaman dürüst olmadı. Ne iş yaptığını dahi bilmiyorum. Çocuklarım doğduğunda herhangi bir problemleri yoktu. Daha sonra ateşli hastalık geçirdiklerinde, kocam hastaneye götürmedi, ilgilenmedi. Çocuklarım en sonunda bu hale geldi. 3 sene önce de bizi terk etti ve başka bir kadınla yaşamaya başladığını öğrendim. Bana ve çocuklarımıza destek olacağına, ‘Benim öyle çocuklarım yok. Çocukları çöpe at, sen de git başka birisi ile evlen. Benden sana hayır yok ‘ dedi. Evim kira. 3 çocuğum da bakıma muhtaç, yürüyemiyor, konuşamıyorlar. Komşularım ve hayırsever insanların yardımıyla onlara bakmaya çalışıyorum. Hasta olduklarında sırtıma alıp hastaneye götürüyorum. Çocukların üçünü de aynı anda yanımda taşıyamıyorum. Birini hastaneye götürdüğümde diğer ikisi evde kalıyor. Onların evde yalnız kalması ve hepsine yetememem beni üzüyor” diye konuştu.

YARDIMLARLA HAYATTA

Gölcük Engellilerle Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği Darıca Şube Başkanı Melek Arıkan, Kazım Karabekir Mahallesi’ne başka bir aileye yardım için geldiğinde bu aile ile tanıştığını ve şok geçirdiğini söyledi. Arıkan, “Süt ve bez konusunda biz elimizden geldiği kadar yardımcı oluyoruz. Ancak yetemiyoruz. Çocukların farklı kurumlara verilmesini tavsiye ettik. Ancak Melahat hanım, ‘çocuklarıma ölene kadar bakacağım’ diyerek razı gelmedi. Bu aileye ev alınması için 40 bin TL para derneğimiz bünyesinde toplandı. Ailenin evine bir an önce kavuşması için bu parayı hızlı bir şekilde toplayabilmek istiyoruz. Hayırseverlerden yardım bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak

NoEngel Yorumu: Bu haberden gördüğümüz kadarıyla insanların çaresizliği bir kez daha gözler önüne seriliyor.Belki anne-babadan biri haklı veya haksız ama ortada bir gerçek var çocukların yürek burkan dramları.Yaptıpımız hataları çocuklar çekiyor, Siz siz olun hatalarınızı çocuklara ödetmeyin.Onlar masum,onlar temiz,onların geleceği var,onların hayalleri var,onların umutları var…

5 Yorum

1. Sevgili şirinem,
    Çok kolay testlerle herşey anlaşılabilirken malesef halkımız bunları görmezden geliyor.Bunun sonucunda bu tür olumsuzlukları gazetelerde,haberlerde,çevremizde her yerde görüyoruz.Halkı bilinçlendirmek gerekiyor.Bunun içinde devletin,bizlerin çaba sarfetmesi gerekiyor.
    Değerli yorumun için teşekkürler arkadaşım.

Sevgili Emin Kartal,
    Blogumu ziyaretiniz beni çok mutlu etti.Sizin gibi değerli dostların bu güzel yorumları sayesinde mutlu oluyorum.Teşekkür ederim.

2. Çok acı,çokkk…Bir kez daha,eğitimin ne kadar önemli olduğu gerçeği ile yüz yüzeyiz.Sevgili kardeşim;bu tür önemli konuları,blogunda gündeme taşıdığın için teşekkürler…

3. Bu çocukları yaparken aklı nerdeymiş ozaman hastane denilen bir yer var ana sağlıkları tüm kontrolleri yapıyor çocukların sağlıklı yada sağlıksız dünyaya gelebilecekleri yada gelemiyecekleri artık anne karnında anlaşılıyor bu baba mı ki baba başlığı altında yazılmış anne ne yapsın 3 tane bakıma ihtiyacı olan çocukla yazık ya ne biçim bir dünya insanlar nasıl bu hale geliyor helede anne ve baba olmak ne demek bilmeyen insanların çocuk sahibi olmaları hata bir kere 🙁 çok üzüldüm arkadaşım sağol paylaşımın için

Bir yanıt yazın